Kobanê kumpas davasında katmerli keyfilik

HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu yirmi sekizi tutuklu 108 siyasetçisinin yargılandığı Kobanê Davası’na devam ediliyor. Bu kumpas davasında burjuva hukuku zaten ayaklar altında; üstelik her geçen gün düşman hukukunun akıl ve izan sınırlarını zorlayan yeni örnekleri yaşanıyor.

Kobanê kumpas davasında Saray mahkemesi düzmece suçlamalarla yargılanan Kürt siyasetçilere ceza verebilmek için akıl ve mantık sınırlarını da zorlayan usulsüzlükler sergiliyor. Bunun son örneği bu sabah yapılan duruşmada açığa çıktı.

Kim oldukları, polis olup olmadıkları hatta gerçekte varolup olmadıkları bile kuşkulu gizli tanıklardan bazılarının yargılananan siyasetçiler ve avukatlarından da saklı olarak Cumartesi-Pazar yaptıklarını söyledikleri gizli bir duruşmada dinlendikleri anlaşıldı.

Yargılanan siyasetçiler ve avukatları bu katmerli usulsüzlüğe haklı olarak itiraz ettiler. Kimlikleri zaten saklanan bu tanıkların büsbütün saklanarak dinlendikleri iddia edilen “hafta sonu duruşması”nın ses kayıtlarının dinletilmesine şiddetle karşı çıktılar. Bunun hukuki gerekçelerini etraflıca ortaya koydular. Heyet itirazları değerlendirme gerekçesiyle duruşmaya ara verdi.

ALINTERİ

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir