”Kömür değil, ömür istiyoruz”

Denizli’nin Tavas ilçesinde halk, Avdan bölgesindeki kömür madeninin kapasitesinin artırılması kararını ve bu amaçla yapılan kamulaştırmalara karşı sokağa çıktı

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Avdan bölgesinde 2 yıl önce termik santral kurulmak istenmiş, yöre halkının hukuki mücadelesi ile proje rafa kalkmıştı. Yöre halkı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayınlanan Açık Ocak Kömür İşletmeciliği Kapasite Artışı Kararnamesi ile bir kez daha meydanlara indi. Cumhurbaşkanlığı Kararı’nı mahkemeye taşıyan Tavaslılar, henüz karar çıkmadan başlayan kazı çalışmalarını protesto etmek için bugün basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında konuşan Avdan Platformu Sözcüsü Mehmet Akköse, şunları söyledi:

“Avdan bölgesi topraklarımızda 2 yıl önce Avdan Termik Santrali, Endüstriyel Atık (Kül-Cüruf) Depolama Alanı ve Kömür Ocakları yatırım projesi yapılmak istenmiştir. Üç adet, toplam yüzölçümü 3 bin 872 hektar maden işletme ruhsatı bulunan ve rapora konu 639 bin 689 hektar alanda yapılmak istenen termik santral faaliyetlerinin durdurulması için bizler, uzaktan ve yakından bizlere destek verenlerle beraber projenin tamamen iptal edilmesi için hukuk sınırları içerisinde mücadele ettik. Termik santral projelerinin doğaya ve insana olan tüm zararları bütün dünyada bilinmektedir. Bilimsel ve teknik çalışmalarla yöre halkımızın haklı mücadelesi sonucu Avdan Termik Santrali projesi durdurulmuştur.”

“Kömür değil, ömür istiyoruz”

Yöre halkı, “Kömür değil, ömür istiyoruz. Bizler, bölgede tarımsal faaliyetlerimize devam etmek istiyoruz, kömür madeni istemiyoruz. Acele kamulaştırma kararı bir an önce geri çekilsin. Yaşamak istiyoruz. Kömür istemiyoruz. Topraklarımızı istiyoruz” dedi.

Can güvenliklerinin olmadığını ve tehdit edildiklerini söyleyen bir yöre sakini ise şöyle konuştu:

“İthal şeyler istemiyoruz. Nohut, buğday, arpa, elma, erik, hiçbir şey istemiyoruz. Biz, kendimiz yetiştireceğiz. Topraktan yetiştirip yiyeceğiz. Millete de kendi ürünlerimizi vereceğiz. Millete destek olacağız, köstek olmayacağız. Bize köstek olmasınlar, bizim toprağımızı ellemesinler. Mahsulümüzün dibine kadar geldiler. Şu anda kazıyorlar. ‘Kazmayın’ diyoruz, dinlemiyorlar. Can güvenliğimiz de yok. Bizi tehdit ediyorlar. Biz, 73 yaşında iki ihtiyarız. Geceleri nöbet tutuyoruz. Korkuyoruz. Canımızdan endişeliyiz. Bunları duyurun. Canımıza, malımıza, her şeyimize göz dikiyorlar. Ben, toprağımı istiyorum. Ben, 8 çocuk annesiyim. Hepsini de bu ellerle üniversiteye kadar okuttum. Kimseden de destek istemedim. 5 tane çocuğumu asker yaptım, vatan korudular. Hep çalıştım. Kimseden destek görmedim. Motor yoktu, öküzlerle çift sürdüm ben.”

Bir diğer Avdanlı vatandaş ise şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızdan rica ediyoruz. Hazinesini alsa bile bizim topraklarımızı geri versin. Kamulaşmayı istemiyoruz. 18 dönüm yere 250 bin TL para yatırmışlar. Onu alsam bile ben, kira parasının yerini tutar. Bu alanların hepsi tarım arazisi. Tarlalar sürülüyor. Sayın Cumhurbaşkanımız duysun, bizi ona göre yönlendirsin.”

Kaynak: ANKA

Umut Gazetesi

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir