Kongra Star’dan 10’uncu yıl açıklaması: Devrime güç verin

HABER MERKEZİ – Rojava Devrimi’nin 10’uncu yıldönümü dolayısı ile açıklama yapan Kongra Star, kadın iradesini geliştirerek insanlık için büyük umut olan devrime güç verme çağrısı yaptı.

Kongra Star Koordinasyonu, 19 Temmuz Rojava Devrimi’nin 10’uncu yıldönümü dolayısı ile yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada ‘Rojava Kadın Devrimi’ kutlanırken uğruna birçok can verilen değerlerin sonuna kadar savunulacağına dikkat çekildi.

“Rojava Devrimi’nin mumu bundan 10 yıl önce yani 19 Temmuz 2012’de Kobanê’de yanmaya başladı” denilen açıklamada devamla şunlar dile getirildi: “Bunu kadın devrimi yapan şey neydi? Neden bir kadın devriminden bahsediyoruz? Her yaştan kadınlar devrimin başlangıcından beri öncülük düzeyinde devrimde yerini aldı. YPJ güçleri, DAİŞ çetelerine ve Türk devletinin işgaline karşı öncülük rolünü üstlendi, cesaretli ve kararlı bir şekilde direndiler ve kadının örgütlü gücünü tüm dünyaya gösterdiler. Dünyanın dört bir yanından kadınlar, insanlık adına insani değerlerin korunduğu Rojava’ya yönünü verdiler ve YPJ saflarında yerlerini aldılar. Hepimizin değerlerini koruyan devrim için canlarını verdiler. Bu vesileyle Arîn Mîrkan’dan Anna Campbella’ya, Ivana Hoffman’dan Avesta Xabûr’a, Zilan Ereb’den Amara Cerablus’a tüm şehitleri saygıyla anıyoruz.”

Özgün ve bağımsız örgütlenme

Açıklamada kadınların bağımsız ve özgün bir şekilde örgütlenerek devrim içinde yerlerini aldıkları belirtilirken, Rojava Devrimi’ni kadın devrimi yapan gerçekliğin özerklik, örgütlenme ve özgürlük diyalektiği olduğu vurgulandı.

‘Kadın örgütlenmesi stratejik yere sahip’

Devrim sürecinde kadınların kendi sistemlerini kurduğu belirtilen açıklamada, “Bu yüzden kendilerini özgün ve bağımsız olarak yeniden inşa ettiler. Siyasi ve toplumsal yaşamda radikal değişiklikler yaratabildiler. Devrim sürecinde kadınlar kendi sistemlerini kurdular. Devrim, konfederal kadın sisteminin ve özgün mekanizmalarının genel demokratik sistemin, ekolojik sistemin ve kadın özgürlüğünün temelini oluşturduğunu daha somut bir şekilde bize gösterdi. Bu nedenle özerk ve bağımsız kadın örgütlenmesi genel içinde stratejik bir yere sahiptir. Bu yüzden mevcut durumda karar, politika, öz savunma ve toplumun diğer kararlarında belli bir yere sahipler” ifadeleri kullanıldı.

Toplumsal değişim ve eşit yaşam vurgusu

Kadın Devrimi’nin kurumlarda eşitlik ve özgürlüğü somut bir şekilde açığa çıkardığına işaret edilen açıklamada aynı zamanda aktif kadın örgütlenmesi gücü ile bu değişim ve dönüşümü temsil ettiği vurgulandı. “Devrimimiz bu anlamda kadınların doğal gücünü açığa çıkardı” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Devrim, kadın iradesinin toplumsal sorunların çözümünde ve demokratik sistemin inşasında ne kadar etkili olduğunu gösterdi. Bu anlamda 19 Temmuz Devrimi, toplumda değişim ve dönüşüm gücünü açığa çıkardı. Rojava Devrimi, kadınları geleneksel ve geri konumlarından uzaklaştırarak toplumsal değişim mücadelesinin, yaşamın ve siyasetin merkezi haline getirdi. Eşit-temsilci katılım, eş başkanlık sistemi ile güvence altına alındı. Bununla örgütlü kadınları, siyasetin ve demokrasinin öncüleri yaptı. Bu anlamda kadınlar, bilgi ve mücadele biçimini ortaya çıkardı, genel siyaset, bilgi ve mücadele formunu yaygınlaştırdı.”

Devrim ilham kaynağı oldu

19 Temmuz Devrimi’nin her ne kadar Rojava’da Kürt kadınlarının öncülüğünde gelişmişse de zamanla tüm bölge kadınlarının ve hatta dünya kadınlarının devrimi haline geldiğine dikkat çekilen açıklamada, “Kongra Star olarak yerel ve küresel hareketlerin parçasıyız. Dünyanın dört bir yanındaki kadınların özgürlük mücadelesinden ve dayanışmalarından güç aldığımız gibi deneyim ve başarılarımızla ilham kaynağı oluyoruz. Kadın devriminin yıl dönümü vesilesiyle küresel diyalektik ile bağını daha da güçlendirmemiz gerekiyor. Amacımız 21’inci yüzyılı kadın devrimi çağı yapmaktır” denildi.

Dünya kadınlarına çağrı

Açıklamada aynı zamanda Türkiye’nin saldırıları hatırladı ve yeni bir işgal tehdidiyle karşı karşıya kalındığı kaydedildi. Açıklamada son olarak şu ifadelere yer verdi: “Kadın öncülüğünde örgütlülüğümüzü geliştireceğiz. Devrimci halk savaşını genişleteceğiz. İşgalcilere geçit vermeyeceğiz ve işgal altındaki bölgelerimizi özgürleştireceğiz. Tüm dünya kadınları ve insanlarına çağrımızdır; başta kadınlar olmak üzere tüm insanlık için büyük bir umut haline gelen devrimimize güç versinler. Faşistlerin sonunu getireceğiz ve İmralı’daki tecrit ve işkenceyi parçalayacağız. Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü sağlayacağız ve Kürt halkı olarak varlığımızı özgürleştireceğiz.”

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir