Kuzey ve Doğu Suriye’de olağanüstü hal ilan edildi

HABER MERKEZİ – Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Türkiye’nin saldırılarına karşı tüm bölgelerde olağanüstü hâl ilan edildiğini duyurdu.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Genel Meclisi, çıkardığı 8 sayılı kararnameyle Kuzey ve Doğu Suriye genelinde olağanüstü hâl ilan edildiğini duyurdu. Hawar Haber Ajansı’nda (ANHA) yer alan Özerk Yönetim açıklamasında, halkı saldırılardan korumak için bütün imkanların seferber edildiği vurgulandı.

Özerk Yönetim’in olağanüstü hal ilan edilen kararı şu şekilde:

“İşgalci Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim bölgelerine dönük sürekli tehditlerinden dolayı genel çıkarlar doğrultusunda karar alındı. Türk devleti her türlü ağır silahlar ve SİHA’ları kullanıyor, yurttaşları, hastane, su ve elektrik istasyonları ile sivil kurumaları hedef alıyor. Türk devleti Suriye’nin diğer bölgelerini işgal etmek, demografik değişim yapmak, yerli halkı göçertmek, güvenlik krizi çıkarmak ve göç dalgası başlatmak istiyor. İşgal alanlarını genişletmek için yapılan bu uygulamalar bölgeye terörün ve aşırılık yanlısı kalıntıların dönüşüne neden olacak. Bu durum aynı zamanda, Suriye’deki yerli halkları çocuklarının fedakarlıkları sayesinde elde edilen Özerk Yönetim’in çıkarlarını doğrudan etkileyecek. Öte yandan Suriye’nin güvenliğine ve toprak bütünlüğüne de etki edecek. Türk devleti, aşırılık yanlısı terörist gruplar aracılığıyla Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük savaşında yenildikten sonra, Suriye topraklarını işgale yöneldi.

Buna göre;

* Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi bölgelerinde olağanüstü hal ilan edilecek.

* Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ne bağlı bütün komin, meclis ve kurumların tehdit ve engellere karşı alınacak acil planlara ilişkin bilgilendirilecek.

* Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi bölgelerinde dönük saldırılara karşı bütün imkanlar seferber edilecek. Özerk Yönetimi Genel Meclisi ile özerk ve sivil yönetim meclisleri tehditlere karşı alınacak projelere önem vermeli.”

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir