Mamak’ta 2 Temmuz anması

2 Temmuz Sivas Katliamı’nın 29. yılında Mamak Tuzluçayır’da yapılacak miting, polisin güzergahın değiştirilmesi için baskısı üzerine Natoyolu üzerinden değil ara sokaklardan geçilerek yapıldı. Eylemde, “93’ten bugüne Madımak yanıyor” pankartı ve Madımak’ta yakılarak katledilen otuz üç ölümsüzün fotoğraflarının olduğu flamalar taşındı.

2 Temmuz Sivas katliamının 29. yılında Mamak Tuzluçayır’da yapılacak miting öncesinde saat 17:00’de Hacı Bektaş Veli (Tekmezar) Parkı’nda 2 Temmuz yürüyüşü için kitle bir araya geldi. Polis yürüyüş güzergahının değiştirilmesi konusunda dayatmada bulundu. Eylem komitesi, polis ile uzun süren görüşmeler sonunda yürüyüşün Natoyolu üzerinden geçilerek değil ara sokaklardan yapılması kararını aldı.

Yürüyüş, “93’ten bugüne Madımak yanıyor” pankartı ve Madımak’ta yakılarak katledilen otuz üç ölümsüzün fotoğraflarının olduğu flamalar taşınarak başladı.

Yürüyüş boyunca “Sivas’ın ışığı sönmeyecek!”, “Dün Maraş’ta bugün Sivas’ta tek yol faşizme karşı savaşta!”, “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Sivas’ın hesabı sorulacak!”, Yaşasın halkların kardeşliği!” sloganları atıldı. Ölümsüzleşenlerin isimleri “Yaşıyor!” diye hep bir ağızdan haykırıldı.

Yürüyüş boyunca polisin sürekli yönlendirme tacizi göze çarpıyordu. Yürüyüş kolu Tuzluçayır Meydanı’ndaki miting alanına geldiğinde faşizme karşı omuz omuza sloganlarıyla karşılandı. Miting alanı geçen senelere bakıldığında daha kalabalıktı. kitlenin coskusu da göze çarpıyordu. Küçük çocuklarıyla gelenler, yaşlandığı için beli bükülmüş nineler, dedeler, gençler daha coşkuluydu.

Kitle miting sonlanana kadar alandan ayrılmadığı gibi miting ilerledikçe daha da kalabalıklaşmıştı. Miting ölümsüzleşenler için saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşu sırasında Madımak Oteli’nde yakılarak katledilenlerin isimleri “Yaşıyor!” denilerek selamlandı.

Saygı duruşunun ardından Pirsultan Mamak Şube Başkanı Fadime Türkyılmaz 2 Temmuz Sivas Katliamı anmasını örgütleyen kurumlarla hazırlanan ortak basın metnini okudu. Türkyılmaz’ın ardından Pirsultan Genel Merkez sekreteri kısa bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından sanatçılar ve müzik grupları sahne aldı (Grup Tersname, Erdal Beyazgül, Grup Günyüzü, Bahoz Aslan ve Tolga Sağ). Pirsultan Mamak Şube bir semah gösterimi sundu.

Polisin zaman konusunda tertip komitesine sürekli uyarıda bulunması nedeniyle sanatçılar ve gruplar söyleyecekleri ezgileri azaltmak zorunda kaldılar. Miting “Sivas’ın ışığı sönmeyecek!” sloganı atılarak son buldu.

ALINTERİ

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir