Mehmet Emin Özkan’a bir kez daha “cezaevinde kalabilir” raporu

ATK, 27 yıldır cezaevinde olan 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan için bir kez daha “cezaevinde kalabilir” raporu verdi. Özkan’ın kalp, zehirli guatr, tansiyon, demans, yüksek tansiyon, ikinci derece böbrek hastalığı var ve yaşamını kendi başına idame ettiremiyor!

Cezaevlerindeki hasta tutsaklar özel bir düşmanlık politikasının konusu edilmeye devam ediyor. 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan bu düşmanlığın politik simgelerinden biri. Özkan acil tahliye edilmesi gereken 38 kişi arasında yer alıyor. Defalarca hastane raporu almasına rağmen adli tıbbın hiçbir etik değeriyle alakası kalmayıp politik bir araca dönüşen Adli Tıp Kurumu tarafından “cezaevinde kalabilir” denilerek ısrarla eziyete uğruyor.

Hastaneye gitmeyi reddetti

Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikastıyla ilişkili olduğu iddiasıyla 27 cezaevinde tutulan Özkan, bu süre süre boyunca 5 kez kalp krizi geçirmesinin yanı sıra tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, duyma-görme eksikliği ve hafıza kaybı gibi sağlık sorunları bulunuyor. 10’dan fazla hastalığı bulunan Özkan, geçen hafta rahatsızlanması üzerine hastaneye sevk edilmek istendi. Ancak Özkan, ilerlemiş yaşı ve hastalıkların verdiği acı ile tüm raporlara rağmen tahliye edilmemesi nedeniyle hastaneye gitmeyi reddetti.

Hastanede “cezaevinde kalamaz”; ATK “kalabilir” raporu verildi

Avukatlarının, Diyarbakır D Tipi Cezaevi yönetimi ile görüşmesiyle Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Özkan’a “cezaevinde kalamaz” raporu verildi. Bu rapor sonrası Özkan, geçtiğimiz hafta bir kez daha İstanbul Adli Tıp Kurumu’na (ATK) sevk edildi. Buradaki işlemlerin ardından tekrar Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne geri götürülen Özkan’a, ATK bir kez daha “cezaevinde kalabilir” raporu verdi.

Babasıyla aynı odada kalan ve babasına refakat eden Ahmet Özkan, haftalık telefon görüşmesinde ATK’nin babası hakkında “cezaevinde kalabilir” yönünde rapor verdiği bilgisini paylaştı.

Tuvalete bile yalnız gidemiyor

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Heyeti’nin raporunda, demans hastalığına işaret edilerek, cezaevi psikoloğunun Özkan’ın tek başına işlerini göremediği, yalnız tuvalete bile gidemediği, unutkanlığının olduğunun not ettiğine yer veridi. Nöroloji Heyeti’nin gözlem notunda, hastanın yardım olmadan günlük yaşamını sürdüremediğini kaydettiği raporda, Kardiyoloji Heyeti ise Özkan’ın kalp kapak hastalığının bulunduğunu belirtti.

Ani ölüme neden olacak kalp hastalığı

Teşhis bölümünde, zehirli guatr olarak tanımlanan hipertiroidi, günlük hayata faaliyetlerini kısıtlayacak hipertansiyonu, ani ölüme neden olan koroner arter hastalığı (KAH) olarak tabir edilen kalp hastalığı, yine kalp kapak hastalığı, ikinci evre böbrek hastalığı bulunduğu notu düşüldü.

‘Cezaevinde kalamaz’ raporu

Özkan’ın sürekli hastalık ve kocama durumu olduğuna işaret edilen raporda, cezasının ertelenmesi gerektiği, cezaevinde kalması halinde hayati bakımdan tehlike arz ettiği, cezanın bir yıl süre ile ertelenmesi gerektiği görüşü bildirildi.

ALINTERİ

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir