Meryem Ana Panayırı ‘şikayetler’ üzerine iptal edildi

İmroz Eğitim ve Kültür Derneği, Gökçeada’da uzun yıllardır düzenlenen 15 Ağustos Meryem Ana Panayırı’nın bu yıl ‘şikayetler’ nedeniyle iptal edildiğini açıkladı

Gökçeada’da her yıl 15 Ağustos’ta dünyanın her yerinden on binlerce kişiye ev sahipliği yapan panayırın organizasyonunu bu yıl İmroz Eğitim ve Kültür Derneği üstlenmişti.

Derneğin elde edeceği gelirin eğitim-öğretim faaliyetleri ve Tepeköy’ün ihtiyaçları için kullanılması planlanaıyordu.

Ancak Gerçek Gündem’deki habere göre, İmroz Eğitim Kültür Derneği, Tepeköy Muhtarlığı’nın onayı ve Gökçeada Kaymakamlığı’nın izni alınarak organize edilen panayırla ilgili yetkili makamlara ‘şikayetlerin‘ yapıldığını, bu ortamda organize edilmesinin mümkün olmadığı ve iptal edildiğini duyurdu.

İmroz Eğitim Kültür Derneği’nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Geleneksel 15 Ağustos Meryem Ana Panayırı’nı bu sene İmroz Eğitim Kültür Derneği olarak üstlenmeye ve elde edilecek geliri Okullarımız ile Tepeköy Muhtarlığı’na bırakmak üzere yola çıktık. Başlıca amaçlarımızdan biri, günün dini anlamı vesilesiyle yüzyıllardır yapılan kutlamayı yeniden geleneksel haline döndürebilmek ve bir arada eğlenme kültürüne katkı sağlayacak bu Panayır’dan elde edilecek geliri de eğitim öğrenim faaliyetleri ile Tepeköy’ün ihtiyaçları için kullanmaktı.

Bu amaçla çıktığımız ve Tepeköy Muhtarlığı’nın onayı sonrası Gökçeada Kaymakamlığı’ndan izin alarak tüm hazırlığını yaptığımız Panayır organizasyonu hakkında çeşitli şikayetler yapıldığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Yüzyıllardır imece olarak süregelen panayırımızın ticari bir faaliyete dönüştürülmeye çalışılmasına karşı olduğumuzu ifade etme ihtiyacını hissediyoruz.

Bu seneye mahsus gecikmeli olarak organizasyonunu üstlendiğimiz panayırımızı bu şartlar altında gerçekleştiremeyeceğimiz kanaatine varmış bulunmaktayız. Ancak yukarıda belirttiğimiz amaçlarla ve yüzyıllardır süre gelen ticari kaygılardan uzak gelenekselleşmiş haliyle bu panayırı bundan sonraki yıllarda gerçekleştirmek için gönüllü olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Umut Gazetesi

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir