Munzur Festivali Komitesi: Kısıtlamalara son verilmeli

DERSİM – Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tertip Komitesi, valilik tarafından getirilen yasaklara tepki göstererek, “Kısıtlamalara derhal son verilmeli” açıklaması yaptı.

Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tertip Komitesi, “Madencilik yağmasına karşı doğayı, talana karşı yaşamı, yasaklara karşı sanatı savunuyoruz” şiarı ile 21- 24 Temmuz tarihleri arasında bu yıl 20’ncisi düzenlenecek festivale dair açıklama yaptı. Açıklamada, valilik tarafından festivale dair getirilen yasaklara tepki gösterildi.

Açıklamada, yoğun kontrol noktalarına işaret edilerek, “İl, ilçe giriş çıkışlarında onlarca arama kontrol noktaları oluşturulmuş, bu durum insanların seyahat özgürlüğünü kısıtladığı gibi 90’lı yılları aratmayan baskı ve sindirme politikalarını tekrar hayata geçirildiğini göstermiştir. Bugün itibarıyla festivalimize dönük engelleme ve şehirdeki uygulamalar göz önüne alındığında topyekûn bir yasaklama ile karşı karşıya olduğumuz açıktır” denildi.

Açıklamada şu talepler sıralandı:

“* İlimizde bulunan ve kullanım hakkı kamuya ait olan öğrenci pansiyonları festival için dışarıdan gelen misafirlere açılmalıdır.

* Stadyum konser etkinliklerine açılmalıdır.

* Şehre giriş yasakları kaldırılmalı ve sanata dönük yasaklama ve saldırılar derhal durdurulmalıdır. Yarın için konser programı planlanan müzik gruplarının şehre girişleri bir an önce sağlanmalıdır.

* Yoksulluğa- yozlaşmaya- asimilasyona- doğa katliamlarına karşı yürüyüş ile basın açıklaması yapılması temel anayasal bir haktır ve engellenemezdir.

* Halkımızın değerleriyle inşa edilen ve kurumsal bir kimliğe bürünmüş olan Munzur Kültür ve Doğa Festivalimizin içini boşaltmaya yönelik yapılan program yasakları ve diğer kısıtlamalara derhal son verilmelidir.

* On binlerce insanımızın dil-kültür ve doğa üzerine müzik-sanat-siyasete dair yapılacak etkinliklere barışçıl şekilde katılmasını engellemek yerine insanların özgürce buluşmasını sağlayacak mekanizmaların gerginlikten uzak, sağduyulu şekilde devreye alınmasını istiyoruz.”

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir