O Kürdistan’ın Garibe’si

Garibe Gezer’in cenazesi, Kocaeli konvoy halinde getirildiği İstanbul Havaalanı’nda, memleketi Mardin’e gönderilmek üzere kargo uçağına teslim edildi. Cenaze konvoyuna katılanlar daha sonra Arnavutköy HDP ilçe binasına geçerek burada açıklama yapmak istese de binayı zırhlı araçlarla ablukaya alan polis, binadan çıkıp kapı önünde açıklama yapmak isteyenlerin dışarı çıkmasına izin vermedi.

Mardin’e gelen Garibe Gezer’in cenazesini teslim almak için Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ait cenaze arabası beklenirken, havaalanına gelen araç polisler tarafından durduruldu ve araç geri gönderildi. Polisler aileye “Kendi imkanlarınız ile götürün” deyince, ayarlanan bir araçla cenaze konvoy eşliğinde zılgıtlarla Seyit Hasan Camisine getirildi. Olay sosyal medyada büyük tepki uyandırdı.

Ailesinin, DBP’li yöneticiler ve HDP’li milletvekillerinin karşıladığı Garibe Gezer için anne Halime Gezer “O Kürdistan’ın Garibe’si” dedi.

Yol boyunca polisin kontrol noktaları kurarak ve araçların önünü keserek taciz ettiği cenaze konvoyu Dargeçit ilçesine ulaştığı andan itibaren yollara çıkan yüzlerce kişi tarafından alkış ve zafer işaretleri karşılandı. Seyit Hasan Camisine getirilen cenaze için cami önünde toplanan yüzlerce kişi “Şehîd na mirin” ve “Ey şehîd xwîna te erde na mîne” sloganları attı.

Gezer’in polis kurşunu ile vurulması sonucu felç kalan ağabeyi Mehmet Emin Gezer, “Ağlamayacağız. Dik duracağız. Kimse sanmasın cenazemiz yerde kalacak. Cenazemiz yerde kalmayacak” dedi. Annesi de “Yeter kimse ağlamasın. Ben kızımla gurur duyuyorum. Onun ardından ağlamayın zılgıt çekin” dedi.

Cenaze daha sonra defnedilmek üzere Seyit Hasan Mezarlığı’na doğru kadınların omuzunda sloganlar ve zılgıtlarla taşındı. Polis mezarlığa az sayıda insanın girmesine izin vereceğini söylese de, kitle umursamadan mezarlığa kitlesel olarak girdi.

Garibe Gezer, “Buka Kurdistane” şarkısı eşliğinde 6-8 Ekim Kobanê ayaklanmasında katledilen ağabeyi Bilal Gezer’in yanına zılgıtlar eşliğinde defnedilirken, anne Gezer mezar başında ağıt yaktı.

Defin işleminin ardından kitle sloganlar eşliğinde taziye evine geçti.

https://mucadelebirligi10.net/index.php/haber/8083-o-kurdistan-in-garibesi