‘Ortadoğu Kadın Devrimi Forumu kadınların birliğine vesile olacak’

QAMIŞLO – Oamişlo’da gerçekleştirilen Ortadoğu Kadın Devrimi Forumu’nu değerlendiren Foza Yusif, forumda birçok önemli konunun tartışıldığını ve bunların bölgedeki tüm kadınların birliğini oluşturmaya vesile olacağını söyledi.

Kuzey ve Doğu Suriye’nin Qamişlo kentindeki Rojava Üniversitesi’nde Kongra Star, Suriye Kadın Meclisi, Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi, Jineoloji Akademisi, Süryani Kadınlar Birliği, Zenûbya Kadın Topluluğu ve Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) öncülüğünde 22-23 Temmuz tarihlerinde Ortadoğu Kadın Devrimi Forumu düzenlendi.

Foruma katılan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanlık Konseyi Üyesi Foza Yusif, JINNEWS’e konuştu.

Forumun amacına dikkat çeken Foza, “Ortadoğu Kadın Devrimi Forumu’nu gerçekleştirilmesinin bir amacı, 10 yıldır kadın devriminin devam ettiğini göstermekti. Bu temelde devrimin sonuçlalarını ve kazanımlarını bir kez daha değerlendirip yeniden planlamamızı yapmak istedi. 10 yıl içerisinde büyük bedeller verdik. Kadın devrimimiz hala devam ediyor. Bölgemizde yaşanan gelişmelere baktığımızda bu forumu böylesi bir süreçte gerçekleştirmiş olmak önemliydi ve farklı bir anlama sahip. Bu yüzden 10 yılımızı gözden geçirmek istedik. Özellikle de toplumun değişiminde kadının rolü neydi? Çünkü bu 10 yıl içerisinde devrimsel değişimler yaşandı. Halkların dünyada yapmak istedikleri devrim Rojava’da gerçekleşti. 2011 yılında Suriye’nin birçok kentinde halk serhildana kalktı. Ancak o bölgelerde devrimin gerçekleşme imkanları yetersizdi bu yüzden de devrim çizgisinden çıkıldı. Ancak büyük bedellerle verdiğimiz emekle bizim devrimimiz gerçekleşti ve bu güne kadar geldi. Rojava devrimi, Kadın Devrimi oldu” diye konuştu.

‘Kadın bilimi ile her zaman devrimin aydınlığı devam edecek’

Rojava Devrimi’nin tüm kadınların devrimi olduğunu söyleyen Foza, şunları dile getirdi: “Devrim sürecinde her açıdan kadınların kazanımları oldu. Siyasi açıdan, askeri açıdan, özsavunma açısından kazanımlar oldu. Birçok kadının hayatında değişimler yaşandı. Bu günden güne de kendisini gösteriyor. Kadınlar artık geleneksel yaşama mahkum değil. Kadınlar için yeni bir yaşam ortaya çıktı ve birçok yenilik yaşandı. Devrimden önce denilebilir ki, kadınların birçok şeyde kendisi için seçim yapma hakkı yoktu. Bu yüzden kadın için bu süreç çok önemliydi. Yaşamda yaşanan değişim ve dönüşüm kadınlar için çok önemliydi. İnsanların seçim hakkı ne kadar fazla olursa, özgürlük alanları da o kadar genişler, büyür. Bu forumda esas olarak bu konuyu tartıştık. Bugün bize karşı kapsamlı bir psikolojik ve özel savaş yürütülüyor. Bu devrimimizi boca çıkarmak için yürütülüyor. Tüm hegemonik güçlerin amacı bu. Bu şekilde kadını tekrar köleleştirmek istiyorlar. Toplumu da nefessiz bırakmak istiyorlar böylelikle. Geçen 10 yıl içerisinde hegemon güçler bize karşı tüm oyunlarını ve planlarını devreye koydular. Her yol ve yöntemi kullandılar. Ancak kadın bilimi ile devrimin aydınlığı devam edecek.”

‘Kadın Devrimi’ni toplumsal devrime dönüştürmeliyiz’

3’üncü Danya Savaşı’nın yaşandığına dikkat çeken Foza, “3’üncü Dünya Savaşı bugün başlamadı. Birçok kesim 3’üncü Dünya Savaşı’nın Ukrayna savaşı ile başladığını söylüyor. Ancak bizim topraklarımızda yıllardır bu savaş yürütülüyor. Bu savaştan ençok etkilenenler de kadınlar. Tüm savaşlar kadın üzerine yürütülüyor. Kadın kırımı yaşanıyor. Kadınlar katliamlarla karşı karşıya kalıyor. Suriye’de son 10 yıl içerisinde binlerce kadın kaybedildi, onlarca kadın tecavüze uğradı, binlerce kadın katledildi, birçok insan evini terk etti mülteci oldu, kamplarda yaşamak zorunda kaldı. Bizler ya özgür yaşayacağız ya da yaşamayacağız. Üçüncü yol yok. Bu yüzden bize karşı büyük saldırıların olduğunu bilmemiz lazım. Kadınlar çocuklar katlediliyor, doğa talan ediliyor. Her türlü saldırıya hazır olmamız gerekiyor. Bizler toplumun eğitim, özsavunma, adalet gibi çalışmalarına öncülük ettik. Devrimimizi toplumsal devrime dönüştürmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Saldırılara karşı halkın kendisini savunmasına da değinen Foza, devamla şöyle dedi: “Bu 10 yıllık süreç içerisindeki devrimci halk savaşı stratejisini kendimiz için adeta ibadet yayıp kendimizi her gün yenilemeliyiz. Kadının özsavunması olmazsa, toplum da kendini koruyamaz. Yaşam özgür olursa anlamlıdır, eğer özsavunma yoksa özgürlük de olmaz. Bu yüzden de ençok kadınların özsavunmaya ihtiyacı var. Forumda ençok tartıştığımız konulardan biri de özsavunma idi. Özsavunma tüm canlılar için gerekli. Dolayısı ile biz kadınların kendimizi özsavunma konusunda güçlendirmemiz gerekir. Doğrudur biz savaş istemiyoruz ama savaşın kurbanı da olamayız. Eğer devrim kalıcı olarak korunmazsa, var olan devriminin garantisi olmaz. Bu yüzden her kadının özgürlüğüne ve devrime sahip çıkması lazım. Bugün en büyük devletler kendilerini korumak için silah üretiyor. Bu silahlar çoğu zaman bize karşı kullanılıyor. Eğer zamanı geldiğinde direnmezsek, onursuz oluruz. Bu güne kadar yaptıklarımız, inşa ettiklerimiz yok olur. Bu güne kadar emek veren kadınlara, şehitlere karşı onursuz oluruz. Bu yüzden diyoruz ki kadın devrimciler çıkmalı. Özsavunmayı özgürlükten bağımsız ele alamayız.”

‘Forum kadınların birliğine vesile olacak’

Toplumsal devrimlerin uzun yılların direnişi ile gerçekleştiğini söyleyen Foza son olarak şunları dile getirdi: “Toplumsal devrimler yıllarca süren direniş sonucu gerçekleşir. Devrimin gerçekleşmesi için zihniyetin değişmesi gerekir. Bu değişimler de yılları alır. Bu yüzden kadınların her açıdan mücadelelerini sürdürmeleri gerekir. Tüm gericiliklere karşı kendilerini korumalılar. Biz kadın devrimi gerçekleştirdik bunu dünyaya yaymalıyız ve yeni bir yaşam inşa etmeliyiz. Kadın devrimi cinsiyetçilik, dincilik ve erkek egemen zihniyete karşıdır. Dolayısı ile kadın devrimi yeni bir perspektif ortaya çıkardı. Kadınların birliği özgürlük ve eşitliği getirir. Kuzey ve Doğu Suriye’deki Ortadoğu Kadın Devrimi Forumu kadınların birliğine vesile olacak. Bölgedeki kadınlar olarak bizler 10 yıl içerisinde büyük zorluklar yaşadık ancak bu devrimi kalıcılaştırma şansımız var. Kendi gücümüze inanmalıyız ve kendi özsavunmamızı bu şekilde gerçekleştirebiliriz. Eğer bölgedeki tüm kadınlar olarak gücümüzü birleştirirsek, tüm dünyayı etkileriz. 19 Temmuz Devrimi ile büyük bir değer yarattık. Bugün büyük saldırı var ancak bizim de imkanlarımız var. Bizler kadınların gücü ve iradesi ile devrimi büyütebiliriz.”

Hêlîn Asmîn

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir