Qelacî: Türkiye’nin saldırıları bütün Suriye’ye yöneliktir

HABER MERKEZİ – Suriye Değişim ve Rönesans Partisi Genel Sekreteri Mistefa Qelacî, Özerk Yönetim ve Şam hükümeti arasındaki görüşmeli olumlu bularak, Türkiye’nin saldırılarının bütün Suriye’ye yönelik olduğunu söyledi.

Suriye Değişim ve Rönesans Partisi Genel Sekreteri Mistefa Qelacî, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik tehditlerine dair Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) değerlendirmelerde bulundu. Qelacî, Türkiye’nin Suriye topraklarına müdahale ettiğini ve uluslararası kararları ihlal ettiğini söyledi. Qelacî, “Türk devletinin bu davranışı yeni değil. Bu saldırgan ve düşmanlık davranışıdır. Bu şekilde Suriye gibi komşu bir ülkenin haklarına karşı insanlık dışı bütün uygulamalarda bulunuyor” dedi.

TÜRKİYE’Nİ AMACI

Türkiye’nin asıl amacının “Misak-ı Milli projesini hayata geçirmek” olduğuna dikkati çeken Qelacî, Türkiye’nin Rusya, İran ve ABD’nin onayı olmadan Suriye’de bir adım atamayacağını ifade etti. Qelacî, “O devletlerin Türkiye ile olan çıkarları Suriye’deki çıkarlarından daha önemli. Bunun için Türk devletine destek veriyorlar” dedi.

‘ADIMLARI DOĞRU BULUYORUZ’

Qelacî, Özerk Yönetim ve Şam hükümeti arasında yapılan görüşmelere de işaret ederek, “Bunun en başta olması gerekiyordu. Çünkü saldırıya uğrayanlar Suriyeliler ve toprakları işgal ediliyor. Savunma sorumluğu hepsinin sorumluluğudur. Atılan adımı doğru buluyoruz, çünkü sonuçta ikisi birlikte vardır ve kimse çıkarları dışında bir şey yapmaz” diye konuştu.

Qelacî, Türkiye’nin tehditlerine karşı Özerk Yönetim’in ilan ettiği Olağanüstü Hal’e (OHAL) dair de şunları söyledi: “Gerçekte, Özerk Yönetim bölgelerindeki Olağanüstü Hal ilanının Şam hükümeti ve Suriye’yi savunabilecek diğer güçler tarafından ilan edilmeliydi. Çünkü saldırılar sadece bir kesime yönelik değil bütün Suriyeliler yöneliktir” ifadelerini kullandı.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir