Quito Üniversitesi’nde jineoloji semineri

Jineoloji ve Kürt kadın hareketinin tanıtımı için Ekvador’da bir dizi seminer organize edildi.

Ekvador’da bir süredir jineoloji ve Kürt kadın mücadelesi etrafında etkinlikler gerçekleştiriliyor.

13-17 Temmuz’da yapılan kitap fuarından sonra 25 Temmuz günü Quito Merkez Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde jineolojinin eğitim yöntemleri ve sosyolojiyle bağını konu alan bir seminer verildi.

Seminere fakülte bünyesinde eğitim gören sosyoloji ve feminist teori öğrencilerinin yanı sıra öğretim görevlileri katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını sosyoloji bölümü öğretim görevlisi profesör Andrea Reinoso yaptı.

Jineolojinin deneyimlerinden alternatif eğitim metotları öğrenmek istediklerini belirten Reinoso, öğrencilerle birlikte daha önce Jineoloji Akademisi’nin hazırladığı jineoloji broşürü ve Erkeğin Dönüşümü broşürlerine dair okumalar yaptıklarını söyledi. Reinoso, bu seminer aracılığıyla jineolojinin pratiğine dair daha farklı bilgiler edinmeyi umduklarını ifade etti.

Açılış konuşmasından sonra Jineoloji Akademisi adına söz alan Zilan Diyar, ilk olarak Türk devleti faşizminin Rojava’ya dönük saldırısında katledilen YPJ komutanları Jiyan Tolhıldan, Barin Botan ve Roj Xabur’u anarak katılımcıları bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Saygı duruşu ardından jineoloji çalışmalarının tanıtımının yer aldığı sinevizyon izlendi.

Jineoloji Akademisi adına yapılan sunumda ise jineolojinin eğitim yöntemlerine dair kısa bilgilendirme yapıldı.

Sunumda jineolojinin bilgiyi iktidarlaştırmadığı, aksine bilgiyi toplumsal ilişkilerin ve sorunların çözümünde işlevli hale getirdiğine dikkat çekildi.

Jineolojinin kadın devriminin dayanaklarını güçlendirecek bilgiyi açığa çıkarmak için çalıştığına vurgu yapılan sunumda, devrimci hareketlerin alternatif bilim ekseninde mücadele yürütmesi gerektiği belirtildi

Öğrencilerin sorularıyla devam eden seminerde PKK’nin “terörist örgütler” listesinden çıkarılması için imza toplandı.

ANFNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir