Sağlık durumu kötüye giden hasta tutsak Mehmet Emin Özkan için çağrı

25 yıldır hapishanede olan ve sağlık durumu artık kritik eşiğe gelen 84 yaşındaki ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü Mehmet Emin Özkan’ın tedavisinin gerçekleşmesi ve infazına ara verilmesi istendi.

84 yaşında ve 25 yıldır hapishanede olan ağır hasta ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü tutsak Mehmet Emin Özkan’ın; kalp rahatsızlığı, hipertansiyon, toksik guatr (zehirli guatr), osteoporoz (kemik erimesi), böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma ve görme eksikliği, hafıza kaybı gibi çeşitli ve kronik hastalıkları bulunuyor ve durumu gün geçtikçe kötüleşiyor.

Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü tutsak olması ve uzun yıllar tecritte kalması nedeniyle sağlık problemleri gün geçtikçe ağırlaşarak devam eden Mehmet Emin Özkan yeme, içme, giyinme, yürüme, banyo, tıraş, wc vb. kişisel hiçbir ihtiyacını tek başına gideremiyor. Tüm hastalıklarına rağmen tahliye edilmeyen Mehmet Emin Özkan’ın sağlık durumu gittikçe daha kötüye gidiyor.

Mehmet Emin Özkan’ın sağlık durumunun bir yıldan fazladır giderek endişe verici bir hal almış ve defalarca hastaneye kaldırıldığını, Özkan’ın tedavi sürecinde kelepçeli muayene edilmek istendiğini, hastane sevklerinin düzenli bir şekilde yapılmadığını kaydeden Batman Barosu, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Merkezi, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabip Odası, Hak İnisiyatifi, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Özgürlük için Hukukçular Derneği Genel Merkezi, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Diyarbakır Şubesi, Şırnak Barosu, Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Van Barosu açıklama yaptı.

Açıklamada, “Mehmet Emin Özkan’ın sağlık durumunun geldiği kritik aşama nedeniyle, hapishane koşullarında kalmaya devam etmesi yaşam hakkının ihlali riskini taşımaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında sivil toplum kuruluşları, demokratik kitle örgütleri ve meslek odaları olarak Mehmet Emin Özkan’ın hapishanede tek başına hayatını idame ettiremeyeceği, hastalığının hapishane koşullarında tedavi edilemeyeceği, yaş ve kronik hastalıkları ve koronavirüs pandemisinin hapishanelerde oluşturduğu risk de göz önünde bulundurularak tedavisinin dışarıda gerçekleşmesi için infazına ara verilmesi ve Mehmet Emin Özkan’ın derhal serbest bırakılması için öncelikle Adalet Bakanlığı ve yetkilileri ivedilikle gereken adımları atmaya çağırıyoruz.”

Gazete Patika

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir