Şenyaşar ailesine ziyaret: Birleşik adalet talebiyle başarabiliriz

Adalet Nöbetini sürdüren Şenyaşar ailesini ziyaret eden Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi üyelerinden Hüseyin İldan, “Herkesin bulunduğu her alanda bu mücadeleye sahip çıkmasını istiyoruz. Ancak birleşik bir adalet talebiyle başarabiliriz” dedi.
Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti’ni sürdüren Şenyaşar ailesini İstanbul’dan gelen Tutsaklarla  Dayanışma İnisiyatifi üyeleri ziyaret etti. Heyete, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Örgütü de eşlik etti.
‘BİRLEŞİK ADALET TALEBİYLE BAŞARABİLİRİZ’
Toplumun her kesiminin doğrudan karşılaştığı saldırılarda adalet taleplerini Türkiye ve Kürdistan coğrafyasının her yerinde dile getirdiğini söyleyen İldan, inisiyatif olarak uzun süredir yürüttükleri mücadelede aynı talepler etrafında adalet mücadelesi yürüttüklerini söyledi. İldan, “Cumartesi Annelerinden, Suruç Ailelerine, Şenyaşar Ailemizden, Amed Ailelerimize kadar her yerde adalet mücadelesi sürdürülüyor. Bu adalet talebini birleştirme taleplerimiz vardır. Ailemizinde böyle bir talebi vardır. Biz ailemizin bu talebini destekliyor ve savunuyoruz. Her şart ve koşulda onlarla birlikte bir arada olma, birlikte mücadele etmeyi kendimize görev, sorumluluk olarak ifade ediyoruz. Bu bakımdan topluma da çağrımız şudur; burada da sürdürülen bir mücadele var. Herkesin bulunduğu her alanda bu mücadeleye sahip çıkmasını istiyoruz. Ancak birleşik bir adalet talebiyle başarabiliriz” dedi.
ADALET TALEBİ
Ardından söz alan İnisiyatif sözcülerinden Uğur Karadaş ise, adliye önünde bir ailenin adalet çığlığının yankılandığını söyledi. Şenyaşar ailesinin adalet talebine yabancı olmadıklarını belirten Karadaş, “Bu adalet talebini üniversitelerde kayyım istemeyen öğrencilerin eylemlerinde vücut bulmuş taleplerinden biliyoruz. Hapishanelerde hasta tutsaklık sorunundan biliyoruz. ATK raporlarıyla tahliyelerine izin verilmeyen ve günden güne hapishanelerden gelen ölümlere kayıtsız kalmayacağımızı söyleyerek, hapishanelerden yükselen adalet nöbetinden biliyoruz. 30 yıl cezaevlerinde kalmış ama devletin ‘iyi halli’ görmediği gerekçesiyle infazları yakılan tutsakların içerden yükselttikleri adalet talebinden biliyoruz. Kadınlara dönük katliam, taciz ve tecavüzlerden, iyi hal indirimi alan, kıravat takan erkeklerin yargılanmadığı ve kadınların yükselttiği adalet talebinden biliyoruz. Çorlu tren katliamında devletin hatası göz göre göre ortadayken adil yargı alamayan ailelerin çığlığından biliyoruz” dedi.
‘SOMUT BİR ADALET BEKLİYORUZ’
Şenyaşar ailesinin yükselttiği çığlığın tüm Türkiye ve coğrafyaya yayıldığını belirten İldan, “İnsanlar artık gerçekten somut, adil yargılanabilir ve gerçekten insan onuruna yakışır, insan hak ve adaletine yakışır bir adalet bekliyor. Dolayısıyla burada yükseltilen adalet talebine ses vermezsek bu toplumsal sorunlardan da adaletin çıkmayacağını biliyoruz. Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi olarak buraya bir dayanışma ziyareti gerçekleştirdik. Çünkü biliyoruz ki buradan çıkacak adalet talebi somut bir kazanıma dönerse toplumda rahatlatma yaratacak. Bu çerçevede yaklaşıyoruz ve buradaki ailemizin yükselttiği adalet talebinin sonuna kadar savunacağız. Kendilerine bu direnişte öncülük ettikleri için, Türk ve Kürt halklarına bu anlamıyla gerçekten esin ve moral kaynağı olduğu için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Heyetin ardından konuşan Ferit Şenyaşar ve Anne Emine Şenyaşar da katılımcılara teşekkür etti. Heyet aileyle bir müddet nöbet tuttuktan sonra ayrıldı.