Şırnak’ta ağaç kıyımına ilişkin rapor

Şırnak Barosu Kent ve Çevre Komisyonu, Şırnak’ta devam eden ağaç kıyımına ilişkin rapor hazırladı.

Şırnak Barosu Kent ve Çevre Komisyonu, Şırnak’taki ormanlık alanlarda yapılan ağaç kesimine ilişkin hazırladığı raporu basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. Birca Belek Parkı’nda yapılan basın açıklamasına Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Emekçileri Sendikası (SES) Şırnak Şube Eşbaşkanı Umut Çimen, Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz ve çok sayıda avukat katıldı.

Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, Şırnak genelinde son günlerde artarak devam eden ağaç kesimi olduğunu söyledi. Ağaç kesimlerinin yasal bir dayanağı olmadığını belirten Dilsiz, şöyle devam etti:

“Son günlerde artarak devam eden ağaç kesimleri, günlük ortalama 10-15 kamyona ulaşmaktadır. Kabaca hesaplandığında günde yüzlerce ton asırlık endemik ve kutsal ağaçlar keyfi ve plansız bir şekilde yok edilmektedir. Konuyla ilgili Şırnak Valiliği’ne yaptığımız bilgi amaçlı başvurular maalesef cevapsız bırakılmıştır. Bununla ilgili Şırnak Barosu olarak daha önce Ocak 2022’de Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığımız suç duyurusu takipsizlikle sonuçlandırılmış ve akabinde Şırnak Sulh Ceza Hakimliği’ne yaptığımız itiraz ivedilikle reddedilmiştir. Bu aşamada Şırnak Barosu olarak hukuki ve toplumsal sorumluluğumuzu dikkatli ve vicdanlı bir şekilde sürdüreceğimizi, bu hukuksuzluğun takipçisi olacağımızı, kamu baş denetçiliği başta olmak üzere tüm ilgili ve yetkili kurumlara başvurularımızı yapacağız.”

BARONUN RAPORU

Yapılan açıklamanın ardından Şırnak Barosu Kent ve Çevre Komisyonu’nun hazırladığı rapor kamuoyu ile paylaşıldı. Raporda orman ve ağaç kesmenin yasalarla suç olduğu belirtildi.

Şırnak Barosu Kent ve Çevre Komisyonu tarafından açıklanan rapor şöyle:

“Şırnak Barosu Çevre ve Kent Komisyonunca yapılan tespitlere göre:

*Son 1 yılda yoğun bir şekilde orman kesimleri devam etmektedir,

*Ağırlıklı olarak Şırnak ilinin merkez kısmının yüksek yerlerinde ve Şırnak-Siirt arasındaki dağlık bölgelerde orman ağaç kesimleri yapılmaktadır.

*İdil – Midyat arasında da kısmen orman kesimi yapılmıştır,

*İhale süreci yasla usul işletilmeden belli kişilere verilmek suretiyle hukuka aykırı yapılmaktadır,

*Ormanlar kesildikten sonra ağaçlar 20-25 tonluk kamyonlar ile Cizre ilçesi üzerinden piyasa değerinin çok altında çevre illere ve Kayseri, Gaziantep, Osmaniye gibi başka yerlere gönderilmektedir. Buna ilişkin bir görseli ek olarak sunuyoruz.

*Yaz mevsimi itibariyle bu kesimler ve tahribatlar hızlı bir şekilde artmakta, günlük yüzlerce ton endemik ve tarihi ağaçlar yok edilmektedir.

Bölge insanında oluşan endişelerin giderilmesi ve orman alanlarının korunması için;

*İlgili kurumların derhal harekete geçerek, öncelikle tedbir amaçlı olarak ağaç kesimlerini durdurması,

*Ağaç kesimi yapılan bölgelerde resmi kurumlarla birlikte özel kuruluş ve derneklerin araştırma ve incelemelerde bulunması için gerekli güvenliğin sağlanması ile birlikte gerekli raporların hazırlanmasının sağlanması,

*Ağaç kesimi yapılan bölgelerde rehabilitasyon işlemlerinin yapılması ile birlikte bölge habitatının bozulmaması için ağaçlandırma yapılması gerekmektedir.

*06.07.2022 tarihi itibariyle ağaç kesimleri aralıksız ve artarak devam etmekte buna ilişkin Şırnak Valiliği’ne yapılan bilgi alma amaçlı başvurumuza halen cevap verilmemiştir. Şırnak ilimizin doğasının korunması için tüm kurum ve kuruluşlara tarihi ve vicdani sorumluluk düşmektedir.”

ANF

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir