Sırrı Süreyya Önder’e 301’den hapis talebi

DİYARBAKIR- “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla 10 ay hapis cezası verilen Sırrı Süreyya Önder hakkında aynı sözler gerekçe gösterilerek bu sefer de 301’inci maddeden 2 yılla kadar hapis cezası istendi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla 4 Kasım 2016’da gözaltına alınan HDP eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in, o sırada verdiği ifadede kullandığı “Şaibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan Erdoğan emretti diye başlatılan bu yargılama faaliyetini kabul etmem mümkün değildir” sözlerine “Cumhurbaşkanına hakaretten” 10 aylık hapis cezası verilmesinin ardından; bu sefer de Türk Ceza Kanunu’nun 301’inci maddesine göre 2 yıla kadar hapsi istendi.

SAVCI CEZA İSTEDİ

21 Haziran’da Diyarbakır 12 Asliye Ceza Mahkemesi tarafından söz konusu sözler nedeniyle 10 ay hapis cezası verilen Önder’in aynı sözlerinden dolayı, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama” iddiasıyla Diyarbakır 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın duruşmasında savcı ceza istemiyle mahkemeye mütalaasını sundu.

Önder’in katılmadığı duruşmada avukatı Serdar Çelebi, davaya ilişkin tevsii tahkikat taleplerinin olmadığını belirterek, eksikliklerin giderilmesini istedi.

Ardından söz alan iddia makamı, esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu. Savcı mütalaasında Önder’in davanın iddianamesinde yer alan sözleriyle TCK 301’inci maddesinde düzenlenen “Türkiye Cumhuriyeti devletini, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve devletinin yargı organlarını alenen aşağılamak” suçunu işlediğinin sabit olduğunu ileri sürdü. Savcı, Önder’in üzerine atılı suçu değişik zamanlarda birden fazla işlediğini ileri sürerek, hakkında zincirleme suç hükümlerinin uygulanmasını talep etti. Savcı esas hakkındaki mütalaada, Önder’in hangi sözlerinin suç olduğuna değinmedi.

Avukat Serdar Çelebi, esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme, Önder’in avukatının esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını hazırlaması için duruşmayı 21 Eylül’e erteledi.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir