Siyasetçiler: Saliha Aydeniz zorbalığa karşı özsavunma geliştirdi

İZMİR – DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in zorbalığa karşı özsavunmada bulunduğu için iktidar tarafından dokunulmazlığının kaldırılması girişimleri olduğunu belirten siyasetçiler, “İstedikleri kadar vekillikleri düşürsünler Kürt kadınların mücadelesi giderek büyüyerek güçleniyor” dedi.

Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu tarafından oluşturulan Hazırlık Komisyonu toplantısında AKP’li vekillerin oyuyla Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde rapor çıktı. Önümüzde günlerde Meclis Karma Komisyonu’nda raporun görüşülmesi beklenirken, karara tepkiler de gecikmedi. Siyasetçiler, CHP, İYİ Parti, Deva Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’den oluşan 6’lı masanın tavrını yetersiz bularak demokrasiye zarar verildiğini dile getirdi.

Karar herkesi ilgilendiriyor

12 Haziran’da Kadıköy’de yapılan Gemlik Yürüyüşü’nde polis şiddetinin görülmeyerek yalnızca Saliha Aydeniz’in refleksi üzerinden algı yaratılmaya çalışıldığını ifade eden Yeşil Sol Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Meltem Işık, Saliha’nın daha önce vekilliğini yaptığı Halkların Demokratik Partisi (HDP) hakkında devam eden kapatma davasına dikkat çekerek dokunulmazlığın düşürülmesinin halk iradesini yok saymak anlamına geldiğini ifade etti. Bu durumun sadece bir partiyi değil adalet ve barış isteyen herkesi ilgilendirdiğini dile getiren Meltem, muhalefetin tavrına da tepki gösterdi.

6’lı masa demokrasiye zarar veriyor

6’lı masanın ret oyu kullanan HDP’nin yanında bir tavır sergileyerek tepki alacağı düşüncesiyle yeterli düzeyde bir tavır göstermediğini belirten Meltem “6’lı masa bu şekilde çözüm üretemiyor Türkiye demokrasisine zarar veriyor. Bu karardan kesinlikle geri dönülmelidir. Demokrasiden yana olanlar HDP’nin yanında olmalı” diye ekledi.

Saliha Aydeniz hedef gösterildi

AKP-MHP iktidarının savaş, tecrit, yoksulluk ve mafyatik çete hesaplaşmaları arasında bir kaos içinde yaşadığını belirten Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Funda Akbulut da demokratik muhalefetin aktif unsurlarından olan Kürtlerin ve Kürt kadınların seslerini çıkaramaz hale getirilmek istendiğini belirtti. Funda “Saliha Aydeniz’in tecrit politikalarına karşı adresi Gemlik olarak gösteren bir yürüyüş sırasında zorba saldırı karşısında tavır aldığı için devlet güçlerince hedef gösterilmiş, çabucak hareket edilerek de fezleke çıkarılmıştır” şeklinde konuştu.

‘Saliha özsavunma geliştirdi’

Demokratik kitle eylemlerinin polis kuşatması altında gerçekleştirildiğini ve polis şiddetinin yaşandığını dile getiren Funda, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran’a dönük polis tehdidine işaret etti. Funda, kendini muhalif olarak gören kesimlerin bunlara sessiz kalırken Saliha Aydeniz’e dönük fezlekenin onaylanması yönünde adım attıklarını kaydederek, “Bu sorgulanması gereken bir durumdur. Saliha vekil orada bir zorbalığa karşı kendi özsavunmasını geliştirdi. Bunun vekilliğinin düşürülmesine neden olabilecek bir durum değildir” dedi.

‘Polise tokat atan AKP’li vekilin dokunulmazlığı neden düşürülmedi?’

AKP’li milletvekillerinin polise “Benim kim olduğumu biliyor musun?” dediğini, tokat attığının medyaya yansıdığını hatırlatan Funda, “Bunlarda bir vekillik düşürmesi söz konusu olmadı. Bu kasıtlı bir şeydir. Kadınların ve Kürt kadınların siyasetten çekilmesi için yapılmış bir yöntemdir. İstedikleri kadar vekillikleri düşürsünler Kürt kadınların mücadelesi giderek büyüyerek güçleniyor” diye belirtti.

Kararı kabul etmiyoruz

Gençlerin ellerini kıracak şekilde şiddet uygulayan polisler hakkında hiçbir yasal işlemin yapılmadığını ifade eden HDP Bayraklı İlçe Eşbaşkanı Ayşe Sılık ise Saliha’nın yaptığının suç olmadığını vurguladı. Ayşe, “Eşitlik ve özgürlük isteyen milletvekillerimizin üzerinde bu baskı sürekli var. Ufak bir kelime hatası bile yapsalar milletvekilliğini sonlandırmaya çalışıyorlar. Çünkü Kürt halkının savunulmasını istemiyorlar. Milletvekillerimiz yalnız değiller. Bu saldırıları kabul etmiyoruz. Kendini savunmuştur, haksızlıkla mücadele etmiştir, kimseye zarar bile gelmemiştir” şeklinde konuştu.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir