Suruç şehitleri Basel ve Atina’da anıldı

Basel’de yapılan eylemde, Rojava Devriminin 10. yılında gelişen işgal tehditlerine tepki gösterildi, 7 yıl önce Suruç’ta katledilen 33 düş yolcusu anıldı. Atina’nın en işlet cadde ve meydanlarına da pankartlar asıldı.

İsviçre’nin Basel kentinde 33 düş yolcusunu anmak ve Rojava Devriminin 10. yılında geliştirilen işgal tehditlerine tepki göstermek için eylem yapıldı. Yunanistan’ın başkenti Atina’da da pankart asma eylemi gerçekleştirildi.

Rojava Devriminin 10. yılında gerçekleştirilen işgal tehditleri ve saldırıları Basel’de protesto edildi. Almanya Konsolosluğu önünde yapılan eylemde, 33 düş yolcusu da anıldı.

İsviçre ve Almanya devletlerinin Türk devletine silah satarak ve savaş politikalarına ortak olarak destek verdiği belirtilen eylemde, “Avrupa’daki sosyalistler, yurtseverler olarak buna karşı mücadele edeceğiz” denildi.

Eylemde Young Struggle adına da konuşma yapıldı. Suruç’ta 7 yıl önce gerçekleştirilen katliamla şu an Rojava’ya yönelik saldırıların aynı amacı taşıdığı belirtilen konuşmada, “Bir kez daha söylüyoruz, ‘Beraber savunduk beraber inşa edeceğiz.’ Bizler Avrupa’daki sosyalistler olarak Suruç katliamının 7. yılında sokaklarda olup hesap soruyoruz ve sormaya da devam edeceğiz” diye vurgulandı.

“Suruç için adalet herkes için adalet”, “Defend Rojava – Rojava’ya Savun” pankartlarının açıldığı eylem konuşmaların ardından sona erdi.

KOMÜNİSTLER ATİNA’DA PANKART ASTI

Komünistler, Suruç Katliamının 7. yılında, Yunanistan’ın başkenti Atina’da işlek caddeler ve meydanlara İngilizce ve Yunanca afiş ve pankartlar astı.

“Suruç’un hesabını soracağız” yazılı afişlerin yanı sıra Exarkeia Meydanı ve Protomaya (1 Mayıs) Meydanında bir köprüye Yunanca “Hiçbir düş yarım kalmayacak” ve “Suruç şehitleri ölümsüzdür” MLKP-KKÖ-KGÖ imzalı pankartlar asıldı.

ETHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir