TİP’li öğrenciler: 33’lerin fikirlerini sokakta haykıracağız

Dönemin Başbakanı Davutoğlu’nun katliamın faili olduğunu itiraf etmesine rağmen Suruç davasında tanık olarak dinlenmediğini hatırlatan TİP’li öğrencilerden Arzum Yalçın, zor aygıtlarının bu kadar arttığı dönemde 2015 yılında neler yaşandığını ve 33’lerin neden Kobanê’ye gittiğini anlatmak gerektiğini kaydetti. Suruç’un hesabını gençliğin birleşik mücadelesiyle sorulacağının altını çizen Yalçın, 20 Temmuz’da Kadıköy’e çağrı yaptı.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF), “Beraber savunduk beraber inşa edeceğiz” kampanyası çok sayıda gençlik örgütünün katılımıyla örgütlendi. Suruç katliamının hemen ardından bir araya gelen gençlik örgütleri sokak sokak adalet mücadelesini sürdürdü. Tüm saldırılara, baskılara, anmalara yönelik işkenceli polis saldırısına birleşik mücadeleden aldıkları güçle, direnişle yanıt verdi.

Katliamın 7. yılında da gençlik örgütleri yine bir araya gelerek gerçekleştirdikleri sokak eylemleri ve etkinliklerle 33’leri anmaya çağırıyor…

Gençlik örgütleriyle Suruç katliamının 7. yılında yürütülen çalışmaları konuştuk. Türkiye İşçi Partili (TİP) öğrencilerden Arzum Yalçın, 33 düş yolcusunun neden Kobanê’ye gittiklerini anlatmanın bu yıl daha önemli olduğunu dile getirdi.

‘SURUÇ TÜM GENÇLİĞİN SAHİPLENMESİ GEREKEN BİR GÜNDEM’

Gençlik örgütleriyle beraber 7 yıldır ortak bir mücadele yürüttüklerini söyleyen Yalçın, “Bizim açımızdan Suruç tüm gençliğin sahiplenmesi gereken, katillerden hesabının sorulması için beraber bir mücadele hattının örülmesi gereken bir gündem” dedi.

‘SURUÇ’U ANLATMAK ÖNEMLİ’

İktidarın zor ve baskı aygıtlarını gittikçe artırdığı bugünlerde katliamın gerçekleştiği 2015 yılında yaşananların, Suruç gibi AKP eliyle düzenlenen katliamları gençlere, halklara anlatmanın önemine işaret eden Yalçın, “Suruç’un 7. yılında katillerden hesap sormanın yanında Suruç katliamı yaşandığında daha ilkokul, lise çağlarında olan gençlerin bugün düş yolcularının çağrısını sokakta büyüttüğünü görüyoruz. Yine bu kuşağa Suruç’u hatırlatmanın, fikirlerini, düşlerini anlatan çağrılar yapmanın önemli olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BERABER HESAP SORACAĞIZ’

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı açıklamalarla Suruç katliamının faili olduğunu itiraf ettiğini vurgulayan Yalçın, bu itirafa ve ailelerin tüm talebine rağmen mahkemede tanık olarak dinlenmediğini kaydetti. “Böyle bir düzlemde 2015’te neler yaşandığını anlatmak son derece önemli” diyen Yalçın, şöyle devam etti: “Bu sebeple Suruç’un çağrısını, düşlerini hatırlatmanın, düş yolcularının çağrısını yükseltmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. 7 senedir olduğu gibi gençlik örgütleri ile beraber düş yolcularının fikirlerini, düşlerini sokakta haykıracağız, beraber mücadele edeceğiz. Suruç’un hesabının gençlik tarafından sorulacağını kaydedeceğiz.

‘KATİLLERDEN HESAP SORMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

“Biz Türkiye’nin dört bir yanında düş yolcularının fikirlerini, umutlarını düşlerini 20 Temmuz’da sokaklarda tekrardan hatırlatmaya devam edeceğiz. TİP’li öğrenciler olarak 20 Temmuz’da özellikle İstanbul Kadıköy’de Süreyya Operası önünde olacağız. Herkesi bizimle beraber düş yolcularının hayallerini yaşatmaya, katillerinden hesap sormaya davet ediyoruz.”

Gençlik örgütleriyle gerçekleştirdiğimiz Suruç özel söyleşimiz yarın Karala Dergisinden Zeynep Ülger ile devam edecek…

ETHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir