Tunç’tan AYM’nin ‘ihlal yok’ kararına tepki: Katliamın bir parçası

Cizre’de sokağa çıkma yasağı sırasında eşi ve kayınbiraderini kaybeden Güler Tunç, AYM’nin yaşam hakkının ihlal edilmediğine dair kararına, “Karar katliamların bir parçası. Öfkemizi artırdı” sözleriyle tepki gösterdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında katledilenlerin yaşam hakkının ihlal edildiğine dair başvuruyu dün karara bağladı.

AYM, “Güvenlik kuvvetlerin güç kullanımı sonucunda ölüm olayının meydana gelmesi ve bu ölüm olayı hakkında etkili bir ceza soruşturması yürütülmemesi nedenleriyle yaşam hakkının ihlal edildiğine” dair yapılan başvuruyu “kabul edilemez” buldu. Kararda, yaşam hakkı ihlalinin olmadığı ileri sürüldü.

Tunç, yaşananları hatırlattı

Sokağa çıkma yasağı sürecinde eşi Orhan Tunç ve kayınbiraderi Mehmet Tunç’u mahsur kaldıkları evlerin bodrumlarında kaybeden Güler Tunç, son kararla birlikte “yaralarının bir kez daha deşildiğini” söyledi. 2015-2016 sürecinde ilan edilen iki yasakta 288 insanın hayatını kaybettiğini anımsatan Tunç, “O süreçte birçok sivil yurttaş katledildi. İnsanlar evlerinin içinde, yanında, seccade üzerinde keskin nişancılar tarafından hedef alınarak katledildi. O süreçte 3 tane ‘vahşet bodrumu’ vardı. Bu bodrumlarda Mehmet Tunç, Asya Yüksel, Berjin Demirkaya, Mehmet Yavuzel’in de olduğu 177 kişi katledildi” diye kaydetti.


‘Şaşırtıcı olmadı’

AYM’ye daha önce de benzer başvuruda bulunduklarını ve başvurularının reddedildiğini anımsatan Tunç, “AYM, Cizre’de katledilenlerin yaşam hakkı ihlali olmadığını söyledi. Cizre’de yaşanan vahşet ve katliam sanki hiç olmamış gibi cevap verdi. Bu karar şaşırtıcı olmadı. Bu devlette adalet ve hukuk yok. Eğer adalet olsaydı o katliamlar yaşanmazdı” sözleriyle karara tepki gösterdi.

AYM’nin gerekçeli kararını açıklamasının ardından yeniden AİHM’e başvuracaklarını aktaran Tunç, yasak sürecinde hayatını kaybedenler için adalet mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

HABER MERKEZİ

GAZETE KARINCA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir