Türk Metal’e yetki verilmesi protesto edildi

Pressan Fabrikası’na patron eliyle sokulan Türk Metal’e yetki verilmesini İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü önünde protesto eden TOMİS, işlenen bu suça karşı işçilerle birlikte mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) üyeleri Pressan Fabrikasında Türk Metal Sendikası’na yetki verilmesini Çalışma Bakanlığı Çalışma ve İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü önünde protesto etti.

“Pressan yönetimi sendikal haklara saldırıyor. İşten atmalara, kölece çalışma koşullarına, düşük ücretlere, baskıya mobbinge karşı direnişteyiz!” yazılı pankartın açıldığı eylemde söz alan TOMİS Temsicisi Dilbirin Acar, Pressan’ın işçi ve sendikal düşmanlığını hatırlattı.

Fabrikada örgütlenme çalışması yürüttüklerini belirten Acar, fabrikada temsilcilik görevini üstlenen Selçuk Çelik ve Bülent Karadere’nin 19 Mayıs’ta işten çıkarıldıklarını ve 23 Mayıs’tan bu yana fabrika önünde direndiklerini anımsattı. Bir aylık direniş sırasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’na yapılan şikayetlere rağmen, yaşanan hukuksuzluğa sessiz kalındığı, alelacele Türk Metal’e yetki verilerek bu suça ortak olunduğunu kaydetti.

Yetik Türk Metal’e verilse de herhangi bir sendikal faaliyet yürütülmeden patron eliyle fabrikaya sendika getirildiğinin alenen ortada olduğunu ifade eden Acar, şöyle devam etti: “Sendikamız, Pressan işçilerinin hak ve onur mücadelesini sürdürecektir. Vazgeçeceğimizi, bırakıp gideceğimizi düşünenlere karşı bir aylık direnişimiz dahi gerekli yanıtı vermiştir. Haksız ve hukuksuz saldırıları kabul etmedik, etmeyeceğiz. Taleplerimiz için mücadele edeceğiz. Atılan işçiler geri alınsın. Baskı ve mobbing son bulacak. Pressan işçileri insanca çalışma ve yaşam koşullarına kavuşsun. İşçilerin e-devlet şifreleri zorla alınarak Türk Metal’ e verilen yetki derhal düşürülsün. Şirket yönetimi ve bakanlık yetkilileri arasında yapıldığı iddia edilen görüşmeye dair başta sendikamız olmak üzere kamuoyuna gerekli açıklamalar yapılmalı, hukuksuz işlemler hakkında derhal soruşturma açılmalıdır. Sendikal faaliyetlerin önündeki tüm engeller kaldırılsın. İşçilerin hür ve özgür iradesi ile sendika seçme özgürlüğü hakkı tanınsın.”

ETHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir