Tutsak yakınları: Neden kimse bizi duymuyor

Adalet Nöbetini sürdüren tutsak yakınları bugün Diyarbakır Adliyesi önünde nöbetteydi. Tutsak yakınları, “Neden bizi kimse duymuyor” diyerek tepki gösterdi. Aileler, derhal yakınlarının tedavilerinin gerçekleşmesini ve tahliye edilmesini istedi.

Tutsak yakınlarının Diyarbakır’daki Adalet Nöbeti 268. gününde. Aileler bugün nöbetlerine Diyarbakır Adliyesinde devam etti. Ailelere, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) ve Tutuklu Aileleri İle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) üye ve yöneticileri de destek verdi.

Diyarbakır T Tipi 2 Nolu Hapishanesinde tutsak Hamdusena Ada’nın ablası Reşahat Ada, 9 aydır adalet arayışlarının sürdüğünü belirterek, “Neden kimse bizi duymuyor?” diye sordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a seslenen Ada, “Çocuklarımız neden sürgün ediliyor, hasta tutsaklar neden tahliye edilmiyor, neden infazları yakılıyor?” diyerek tepki gösterdi.

Baskılarla tutsakların iradelerinin kırılamayacağını vurgulayan Ada, “Çocuklarımızın yanındayız. Çocuklarımız tahliye edilsin, infazları yakılmasın, çocuklarımız tedavi edilsin. Cezaevlerinde tabutlar çıkmasın. Nerede siyasi partiler, hepsine başvurduk. Kimse destek vermedi, sesimizi duymadı. Ağır hasta tutsaklar bırakılsın. Bizler her gün adalet talebini haykırmaya devam edeceğiz. Bunları kabul etmeyeceğiz. Tutsaklar özgürlüğüne kavuşana kadar mücadelemiz sürecek” dedi.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesinde tutuklu Abdulselam Güler’in kardeşi İnci Güler, aylardır kanunların uygulanması için nöbette olduklarını ifade ederek, “Cezaevlerinde her gün zulüm artıyor. Elektrik faturaları bile tutsaklara ödetiliyor. Tutsakların elektrik masraflarını bile aileler karşılıyor. Bu da tutsakları terbiye etme çabalarıdır. Bu zulmü kabul etmiyoruz. Adalet Bakanı’nın adaleti bu mu? Kanunlar, haklar herkese eşit uygulanmalı. Kürt olduğumuz için tüm bunlar yaşatılıyor. Bunları kabul etmeyeceğiz, sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Tutsak ailelerine seslenen Güler, “Tutsak anneleri sesimize ses katmalı. Hep birlikte tutsaklara özgürlük isteyelim. Kanunların herkese eşit uygulanması için birlikte mücadele edelim” çağrısında bulundu.

Eylem, “Bijî berxwedana zindanan” sloganıyla sona erdi.

ETHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir