Tutsak yakınlarından dava tepkisi: Adalet için her yerde oturacağız

İZMİR – İstanbul’daki Adalet Nöbeti’nde yer alan tutsak yakınlarına dava açılmasına tepki gösteren İzmir’deki nöbet eylemcilerinden tutsak yakını Sultan Yağmekan, herkesin eylem yapma hakkının olduğunu söyledi. Sultan, “Hasta tutsakları, tahliyesi gelen tutsakları serbest bıraksınlar, biz de eylem yapmayalım” dedi.

Hasta ve infazı yakılan tutsaklar, Diyarbakır, Van, İstanbul ve İzmir’de başlattıkları Adalet Nöbeti’ne tüm baskılara rağmen devam ediyor. İstanbul’da neredeyse her hafta düzenlenen nöbet eylemine saldıran polis, anneleri de işkence ederek gözaltına alıyor. Nöbet eyleminde yer alan ve defalarca gözaltına alınan Afyon T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen ve tek kişilik koğuşta tutulan Xemgin Karakaş’ın annesi Cemile Karakaş ile Silivri 3 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Yakup Akman’ın annesi Fince Akman hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçundan 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İzmir’deki Adalet Nöbeti’nde yer alan Sultan Yağmekan, annelere açılan davaya ilişkin ajansımıza konuştu.

Tutsak yakınlarının eylem yapma hakkına sahip olduğunu belirten Sultan, tutsak yakınlarına haksız yere dava açıldığını söyledi. Sultan, “Çocuklarımız hasta iken biz nasıl evde oturalım? Çocuklarımızın listesini kabul etsinler, hasta tutsakları, tahliyesi gelen tutsakları serbest bıraksınlar, biz de eylem yapmayalım” dedi. Sultan, hasta tutsaklara ilişkin listenin Adalet Bakanlığı tarafından kabul edildiğini, ifade ederek, tutsakların tahliye edilmesini istedi.

‘Elbette eylem yapacağız’

Tutsakların çeşitli bahaneler öne sürülerek tedavi edilmediğini, tahliyesi gelen tutsakların serbest bırakılmadığını dile getiren Sultan, “Biz anneyiz, istiyoruz ki serbest bırakılsınlar. Tüm tutsaklar için adalet istiyoruz. İstanbul’da anneleri gözaltına almışlar, sonra da dava açmışlar. Bunu kabul etmiyoruz. Daha ne kadar çocuklarımıza zulmedecekler? Biz elbette adalet için her yerde oturacağız” sözlerini kullandı.

‘Eşitlik için tutsaklar serbest bırakılmalı’

Yaklaşık üç aydır İzmir’de Adalet Nöbeti’nde olduklarını kaydeden Sultan, eşitliğin ve huzurun sağlanması için tutsakların serbest bırakılması gerekliliği üzerinde durdu. Tutsakların, Kürt halkının kimliğinin tanınmasını istedikleri için tutsak edildiğini vurgulayan Sultan, “Devlet, Kürtleri yok sayıyor, Kürtler vardır. Ankara’da HDP’nin kongresinde salonu gelip görseydi, Kürtler vardır. Sandıklarından daha fazladır hem de. Biz Kürt halkının varlığı için, eşitlik ve adalet için gerekirse caddelerde otururuz” dedi.

‘Zam parasıyla cezaevi yapıp çocuklarımızı içeri atıyorlar’

Çocukları için gerekirse ayağa kalkacaklarını dile getiren Sultan, çocukları işkence altındayken gözlerine uyku girmediğini söyledi. Sultan, “Biz ne yapmışız? Her gün zam yapıyorlar. O parayla cezaevi yapıp, bizim çocuklarımızı içeri atıyorlar. Herkes bilsin ki biz korkmuyoruz. Onlar zulümle bize hiçbir şey yapamazlar” ifadelerine yer verdi.

‘Kürtler vardır kabul etsinler’

Sultan son olarak şöyle konuştu: “Neden İstanbul’da bunu yapıyorlar? Anneler adalet istiyor, çocukları için istiyor. Onlar annedir. Artık tahammülümüz kalmıyor. Çocuklarımız hastayken biz evde nasıl oturalım? Hasta tutsakları, tahliyesi gelen tutsakları serbest bıraksınlar. Biz de eylem yapmayalım. Bu tecridi artık kıralım. Kürtler vardır. Artık bunu kabul etsinler.”

Melike Aydın

JINNEWS

 

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir