Tutsak yakınlarından ‘sesimizi duyun’ çağrısı

DİYARBAKIR – Tutsak yakınları “Adalet Nöbeti” eylemi kapsamında Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde yaptıkları açıklamada seslerinin duyulması çağrısında bulundu.

Hasta ve infazı yakılan tutsakların serbest bırakılması talebiyle tutsak yakınlarının Diyarbakır’da başlattığı “Adalet Nöbeti” eylemi Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde devam etti. Aileler yaptıkları eylem kapsamında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ailelere destek vermek amacıyla Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Tutuklu Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER), Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkaların Demokratik Partisi (HDP), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), ve Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER), cezaevi önüne geldi.

‘Yeter artık’

Tutsak Yakını Herdem Mervanî, tutsakların infazlarının takıldığını belirterek, yetkililerin bu duruma son vermesi gerektiği çağrısında bulundu. Herdem, “Tutsaklar çok zor şartlarda kalıyor. Bütün toplum bizimle aynı istekte. Muhataplarımız bize ses vermediler. Aileleri sokakta bırakan Meclis’tekiler tatile gitti. Bu vicdan mı? Ailelerin taleplerine herkes kulağını tıkıyor. 8 aydır sokakta aynı taleplerimizi yeniliyoruz. Artık yeter diyoruz. Biz çok bir şey istemiyoruz. Hasta tutukluların ve infazı yakılanların tahliyesini istiyoruz. Muhataplarımız hala kör ve duyarsız yaklaşılıyor, Yeter artık bu durum son bulsun” dedi.

Açıklama, “Hak, hukuk adalet” ve ” Bijî berxwedanâ zindanan” sloganları ve alkışlarla sona erdi.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir