Tutsak yakınlarından siyasi partilere: Bir şey yapılacaksa bugün yapılsın

DİYARBAKIR – Tutsak yakınları, Diyarbakır Adliyesi önünde yaptığı açıklamada, siyasi partilere çağrıda bulunarak, “Eğer ki siyasi partiler bir şey yapacaksa, bugün yapsın. Çünkü bu sorunun büyümesinde siyasi partilerin suçu vardır” dedi.

Hasta ve infazı yakılan tutsakların serbest bırakılması talebiyle yakınları tarafından başlatılan Adalet Nöbeti devam ediyor. Diyarbakır’daki Adalet Nöbeti, adliye binası önünde gerçekleşti. Nöbete destek amacıyla Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkaların Demokratik Partisi (HDP), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği(MEBYA-DER), Özgür Hukukçular Derneği (ÖHD), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Tutuklu Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER) ve Diyarbakır 78’ler Derneği açıklamaya katıldı.

‘Hasta tutsaklar zulüm altında’

Nöbette konuşan tutsak yakını Herdem Merwanî, taleplerinin toplumun her kesimi tarafından bilindiğini, ancak yetkililerin konuya sessiz kaldıklarını söyledi. Hasta tutsakların zulüm altında olduklarını dile getiren Herdem, “Bugün tüm siyasi partiler, özgürlük ve demokrasiden bahsediyor. Ancak biz tutuklu yakınlarının kapısının önüne zulüm dışında bir şey gelmedi. Eğer ki siyasi partiler bir şey yapacaksa, bugün yapsın. Çünkü bu sorunun büyümesinde siyasi partilerin suçu vardır. Onlar bu suça ortaktır. Burada bir kez daha sesleniyoruz, hasta ve infazı yakılan tutuklular serbest bırakılıncaya kadar onların yanında olmaya, alanlarda olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Açıklama, “Bijî berxwedana zindana” ve “Hak hukuk adalet” sloganları ile alkışlar eşliğinde son buldu.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir