Van’dan seslendiler: Sayın Öcalan üzerindeki mutlak tecrit kalkmalı

VAN – HDP Van İl Örgütü öncülüğünde “Savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunuyoruz” şiarıyla Sanat Sokağı’nda kitlesel eylem gerçekleştirilerek, çözüm gücü olarak işaret edilen PKK Lideri Abdullah Öcalan ile diyalogun önünün açılması çağrısı yapıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü öncülüğünde, “Savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunuyoruz” şiarıyla kentte bulunan Sanat Sokağı’nda meşaleler yakılarak basın açıklaması düzenlendi. Eyleme, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van İl Örgütü, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) üye ve yöneticileri, Star Kadın Derneği üyeleri, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) üye ve yöneticileri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi yöneticileri, Serhat Göç Araştırmaları Derneği, Dil, Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (ARSİSA), Aryen Sanat Atölyesi, Van Emek ve Demokrasi Platformu, Barış Anneleri Meclisi, HDP Van Milletvekilleri Murat Sarısaç ve Muazzez Orhan ile yüzlerce yurttaş katılım sağladı. Eylemin yapıldığı alanda “Savaşa karşı barışı ölüme karşı yaşamı savunuyoruz” pankartı açılırken, kitle sık sık “Berxwedan Jîyan e” , “Savaş değil barışa bütçe” sloganları attı.

Kimyasal silah kullanılıyor

Açıklamada konuşan HDP Van İl Örgütü Yöneticisi Mesut Bor, Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne başlattığı saldırılarda yüzlerce yerleşim yerinin bombalandığını belirterek, “Efrin’den Şengal’e, Maxmur’dan onlarca yerleşim yerine varana kadar kitlesel bir şekilde siviller yerlerinden edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, ÖSO ve HTŞ isimli paramiliter grupların da katılımı ile hava ve kara saldırısının da devam ettiği, sivillerin yaşamını yitirdiği, kimyasal silahların gelişi güzel doğaya ve topluma karşı kullanıldığı bir süreç yaşanmaktadır. Geçici ve dönemsel olmaktan çıkan bu durum yıllardır devam etmekte ve devam eden çatışma ve savaşın maliyetleri toplumsal bir çöküşe neden olmaktadır” dedi.

‘Öcalan’la diyalog kanallı açılmalı’

PKK Lideri Abdullah Öcalan, üzerindeki tecride de dikkat çeken Mesut, Kürt sorunu çözülmeden Türkiye’nin demokratikleşmeyeceğini söyleyerek, “Sayın Öcalan’ın bu süreçteki rolü ve Türkiye’nin demokratikleşmesine ilişkin çözüm önerilerinin başta Kürt sorunu olmak üzere birçok sorunun çözümüne katkı sunacağı ortadayken, siyasi iktidar bu diyaloğu sürdürme yerine tecridi ağırlaştırarak çözümsüzlükte ısrar etmiştir. Kürt sorunu çözülmeden, bu çatışmalı politikadan vazgeçilmeden Türkiye’de demokratikleşmenin de olmayacağını biliyoruz. Bu nedenle çatışmadan vazgeçilip diyalog kanallarının açılarak tekrardan çözümden yana bir tutum alınmalı. Bunun için de öncelikli olarak Sayın Öcalan üzerindeki mutlak tecridin kaldırılması ve Sayın Öcalan’ın sürece dahil edilmesinin koşullarının oluşturulması gerekmektedir” diye belirtti.

Demokratik kamuoyu inisiyatif almalı

Mevcut iktidara seslenen Mesut, derhal savaş politikalarından vazgeçilmesi çağrısında bulunurken, sözlerini şöyle tamamladı: “Demokratik kurallar çerçevesinde bütün halklar ve inançlarla bir arada yaşama imkanı vardır. Yeter ki bu sorunlar hakkında barışçıl ve demokratik yollarla çözüm konusunda irade gösterilebilsin. Dünyada çok sayıda örnekleri olduğu gibi Türkiye’nin de Kürt sorununda demokratik ve barışçıl çözüm için inisiyatif alıp meseleyi ağırlaştıran yaklaşımlardan geri durması gerekir. Demokrasi ve insan hakları adına bir hukuk devletinin hem ülke içindeki tüm yurttaşlara hem de dünya kamuoyuna karşı barış siyasetinde ısrar etmesi gereklidir. Devam eden bu çatışmalı sürecin daha fazla büyümeden sona erdirilmesi ve sorunların diyalog ve müzakere ile çözümü konusunda tüm kamuoyunu, aydınları ve sivil toplumu inisiyatif almaya ve harekete geçmeye davet ediyoruz.”

Açıklamanın ardından kitle sloganlar eşliğinde 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir