WhatsApp mesajıyla işten çıkarılan İZBB işçileri eyleme başladı

İZMİR – İzmir Büyükşehir Belediyesinden WhatsApp mesajı ile işten çıkarılan 30 işçi, işlerini geri almak ve kadrolu olabilmek için eyleme başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne (İZBB) bağlı hemşire, temizlikçi, sosyolog şoför gibi alanlarda Evde Sağlık ve Bakım İşçileri olarak çalışan 30 kişi belediye binasının önünde basın açıklaması düzenledi. “Çürük elmalar haklarını istiyor” yazılı pankart açan işçiler adına basın açıklamasını Sevgi Esen okudu.

‘WhatsApp mesajı ile işten çıkarıldık’

21 Temmuz perşembe günü bir WhatsApp mesajıyla 5 yıllık işlerinden çıkarıldıklarını belirten Sevgi, İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı taşeron bir firma olan Ozan Grup bünyesinde çalıştıklarını ve İzmir’in 30 ilçesinde pandemi dahil sağlık ve bakım hizmeti ürettiklerini ifade ederek, “Büyükşehir bünyesinde 5. yılına giren bu birimin kuruluşundan bu yana İzmir’in dört yanında 2000’in üzerinde insana bu hizmeti taşıdık. İş yükümüz pandemide ve krizde arttı, günde 8-10 adrese hizmet taşıdık. Evde Sağlık ve Hizmet biriminin kuruluşundan bugüne gelmesinde bizim emeğimiz, çabamız, alın terimiz var” dedi.

‘Belediyede, taşeron olarak çalışmayı dayatılıyor’

Evde Sağlık ve Bakım işçilerinin 4 yıldır taşeron çalıştığını, sosyal haklarından yoksun olarak hizmet ürettiklerini ifade eden Sevgi “Kadrolu belediye işçilerinin sahip olduğu hakların çok gerisinde, çalışma koşulları ve ücretlerle çalıştık. Kadro talebini her dile getirdiğimizde idareciler bize suçlayıcı biçimde ‘Kadroya geçerseniz siz bu kadar iyi çalışmazsınız, kaytarırsınız’ diyorlardı. Demek ki Evde Sağlık ve Bakım işini taşeron firmaya vermek, işçileri güvencesiz ve ağır koşullarda hizmet üretmeye zorlamak anlamına geliyormuş” şeklinde konuştu.

‘Mobbing uygulandı’

“Çürük Elmalar” denerek işten çıkarıldıklarını kaydeden Sevgi “Mayıs ayında gerçekleşen ihale yenileme sürecinde GSM Medya Sosyal Sağlık Hizmetleri adlı şirket yüklenici taşeron firma oldu. Sonrasında bize idareciler tarafından “aranızda çürük elmalar” var denilerek mobbing ve suçlayıcı dil kullanıldı. Ve geçtiğimiz perşembe günü, 60 kişilik Evde Sağlık ve Bakım ekibinden biz 30 kişinin işine bir Whatsapp mesajı ile son verildi. Bu tutumu reddediyoruz” dedi.

‘Emeğimizi ve onurumuzu çiğneyen duruma razı olmayacağız’

WhatsApp mesajı ile işten atılmanın emek düşmanlığı ve işçi kıyımı olduğunu belirten Sevgi “Esas işverenimiz olan İzmir Büyükşehir Belediyesi önünden hep birlikte, güçlü şekilde ilan ediyoruz, bizi zan altında bırakan ve açlığa mahkum eden bu tutumu kabul etmeyeceğiz. Emeğimizi ve onurumuzu çiğneyen bu tutuma razı olmayacağız. Ekmeğimizi, hakkımızı yerde koymayacağız” diyerek taleplerini şöyle sıraladı:

*Taşeron çalışmaya, güvencesiz, sosyal haklardan mahrum çalışma koşullarına son verilmesi,

*Evde sağlık ve Bakım hizmetini üreten işçilerin kadrolu olarak istihdam edilmesi,

*Son süreçte çıkarılan 30 işçinin de eksiksiz işine geri iade edilmesidir.

“İşimizi geri istiyoruz”, “Evde bakım işçisi köle değil” sloganlarının atıldığı eylemin yarın da devam edeceği belirtildi.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir