Yargıda operasyonlar sürüyor

Kobanê Davası iddianamesini hazırlayan savcı Ahmet Altun Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine terfi ettirilirken, Gezi Davası’nda karara muhalefet eden yargıç Tokat’a sürüldü!

Faşist iktidar koalisyonunun yargının katı bir merkeziyetçilik ve kadrolaşmayla yapılandırılması operasyonları devam ediyor. Yasama-yürütme ve yargının tek elde, yürütmenin kontrolüne toplanması konusunda ardı ardına atılan adımlardan sonuncusu da Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi’nin açıkladığı adli yargı kararnamesi oldu. Buna göre, 5 bin 426 hakim ve savcının görev yeri değişti.

Kararnameye göre Eskişehir, Bursa, Antalya, Konya, Kocaeli ve Kayseri’nin de arasında bulunduğu 33 ile yeni başsavcı atanırken, 351 yerel mahkeme üyesinin yerleri değişti. Görev yeri değişen savcılar arasında Kobanê Davası iddianamesini hazırlayan Ankara Cumhuriyet Savcısı Ahmet Altun ve Gezi Davası’nda muhalefet şerhi veren tek hakim olan Kürşad Bektaş da var.

Kobanê Davası savcısına terfi
Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, görev yeri değişen savcılar arasında Kobanê Davası iddianamesini hazırlayan Ankara Cumhuriyet Savcısı Ahmet Altun da var. Altun, HSK kararnamesince terfi alarak Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili oldu.

Gezi Davası hakimi sürüldü
Gezi Davası’nda muhalefet şerhi veren tek hakim olan Kürşad Bektaş ise İstanbul’dan Tokat’a sürüldü.

ALINTERİ

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir