YNK’li Zebarî: Türkiye’nin sivil halkı katletmesine izin verilmemeli

HABER MERKEZİ – Türkiye’nin Zaxo’nun Perex köyüne yaptığı saldırıya tepki gösteren YNK’li Milletvekili Zikrî Zebarî, Türkiye’yi “işgalci” olarak tanımlayarak, “Kürt düşmanlarının her gün sivil halkı katletmesine izin verilmemelidir” dedi.

Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zaxo kentine bağlı Perex köyünde bulunan piknik alanına yönelik bombardımanında 1’i bebek 9 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıda en az 29 kişi de yaralandı. Türkiye’nin sivillere dönük gerçekleştirdiği bu saldırıya yönelik tepkiler gelmeye devam ediyor. Türkiye’nin saldırılarına tepki gösteren Iraklılar, önceki günden beri Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği önünde protesto gösterileri düzenliyor. Iraklılar, Türkiye’nin büyükelçiliğinin kapatılmasını istiyor. Yaşanan saldırı üzerine acil toplanma kararı alan Irak Ulusal Güvenlik Kurulu da, Türkiye’yi özür dilemeye çağırarak, askeri güçlerini Irak’tan çekmesi istedi.

Türkiye’nin gerçekleştirdiği ve 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya bir tepki de Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Milletvekili Zikri Zebarî’den geldi.

‘BU İŞGAL SALDIRISIDIR’

Türkiye’yi “İşgalci” olarak tanımlayan Zebarî, Perex’te 9 sivil yurttaşın Türkiye ordusu tarafından atılan top atışlarıyla katledildiğini söyledi. Perex’teki saldırıda hayatını kaybeden yurttaşların Bağdat, Halep ve Basra’dan piknik için bölgeye geldiğini anlatan Zebarî, “Başûr Kürdistanı’na yönelik bu saldırıyı şiddetle kınıyorum. Sivil halkımıza yönelik bu saldırılar her gün yaşanıyor. Daha öncede piknik alanlarına yönelik benzer saldırılar gerçekleşti. Başûr Kürdistanı’nın bu işgal saldırısını kabul etmemesi gerekiyor. Dün gece de Irak’lılar da kendilerini gösterdiler. Türkiye’ye ait 12 üssündeki 12 Türkiye bayrağını indirdiler. Türkiye’nin Bağdat’taki konsolosluğu yakıldı. Bunları yapanları tebrik ediyorum” dedi.

“Türkiye bu saldırılarıyla Başûr Kürdistanı’nı yok etmek istiyor” diyen Zeberî, “Başûr Kürdistanı’nın bütün şehirlerindeki Kürtleri hedef olarak görüyor. Bölgesel hükümetin ve parlamentonun bir araya gelmesi ve Başûr Kürdistanı’na yönelik uzanan bu eli durdurması gerekiyor. Kimsenin Başûr Kürdistanı’na girmesine izin vermemesi lazım. Halkımızın her gün katledilmesi büyük bir sorundur. Başûr Kürdistanı’ndaki bütün siyasi partilerin, bölgesel hükümetin ve Kürdistan parlamenterlerinin bu saldırıyı kabul etmemesi gerekiyor” diye konuştu.

‘KDP’NİN NET TAVIR KOYMASI GEREKİYOR’

Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) de seslenen Zebarî, “KDP’nin de sert bir dille Başûr Kürdistanı’na yönelik gerçekleşen bu saldırıyı kınaması ve tepkisini ortaya koyması gerekiyor. Başûr Kürdistanı’na yönelik gerçekleşen bu saldırı ilk değildir. Bu işgal saldırısının kabul edilmemesi gerekiyor. Başûr halkı da bunu kabul etmiyor. Kürt düşmanlarının her gün sivil halkı katletmesine izin verilmemelidir” ifadelerini kullandı.

‘KATLİAM TÜRK ORDUSU TARAFINDAN YAPILDI’

Federe Kürdistan Bölgesi’nin sınırlarının ihlal edilmemesi gerektiğinin altını çizen Zebarî, “Bütün Kürt ulusunun 4 parçada birliğini sağlaması gerekiyor. Uzun yıllardır çocuklarımız bu topraklar için canlarını verdi. Kürt halkı ve toprağı için canlarını feda ediyorlar. Kimse bizim dostumuz değildir. Kürtler olarak birliğimizi sağlamamız gerekiyor. Bu saldırı kesinlikle Türkiye ordusunun saldırısıdır. Hem dün Zaxo’daki saldırı hem Bamernê’deki hem de diğer yerlerdeki saldırılar, Türkiye ordusu tarafından yapıldı. Sivil insanlarımız katledildi. Türkiye, bu saldırılarını PKK üzerine atmak istiyor. Başûr Kürdistanı halkı bunu çok iyi biliyor. Başûr’daki sivillerin katledilmesi Türkiye’nin eliyle yapıldığını biliyor. Kürdistan parlamentosunun acil bir oturum gerçekleştirmesi gerekiyor. Türkiye’ye elçisinin parlamentoya çağrılması ve bu işgali durdurması gerekiyor” şeklinde konuştu.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir