YPJ komutanları on binler tarafından son yolculuğuna uğurlandı

HABER MERKEZİ – Türkiye’nin SİHA  saldırısı sonucu yaşamını yitiren DAİŞ’i bitirme operasyonunun komutanı YPJ’li Jiyan Tolhildan ile Roj Xabûr ve Barîn Botan, on binlerce kişinin katıldığı törenle sonsuzluğa uğurlandı.

Türkiye’ye ait Silahlı İnsansız Hava Aracı’nın (SİHA), 22 Temmuz’da Kuzey ve Doğu Suriye’deki Qamişlo yolunda bir aracı hedef alması sonucu yaşamını yitiren Suriye Demokratik Güçleri (QSD) ve YPJ komutanlarından Jiyan Tolhildan, Roj Xabûr ve Barîn Botan için cenaze töreni düzenlendi.

DAİŞ’i bitirme operasyonuna komutanlık yapan Jiyan Tolhildan için ABD ordusu başsağlığı mesajı yayımlarken, Cizre Bölgesi’deki Hesekê’nin Dawudiyê köyünde bulunan Şehîd Dijwar Şehitliği’nde düzenlenen cenaze törenine on binlerce kişi katıldı.

‘Türk devleti özgür halkı yenilgiye uğratmak istiyor’

Törende konuşan Şehit Aileleri Meclisi üyesi Edle Misto, “Şehitlerimizin direnişiyle mücadelemizi başarı seviyesine taşıdık” dedi. Türk devletinin özgür halkın iradesini yenilgiye uğratmaya çalıştığını dile getiren Edle, yaşamını yitiren savaşçıların mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

‘Baş eğmeyeceğiz’

YPJ adına söz alan Komutan Sozdar Dêrik de, 3 komutan kadın şahsında özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenleri andı. Sozdar, “düşmana baş eğmeyeceklerini ve iradelerini kırmayacaklarını” ifade etti. Sozdar, Türk devletinin saldırılarıyla bölgenin tüm halklarını hedef aldığını vurguladı.

‘Uluslararası toplum sorumludur’

Törende konuşan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Asya Abdullah, tüm saldırılara karşı direneceklerini belirterek, “Halk direnerek birçok fedakarlığı yapıyor. Bu topraklardaki halkların kardeşliği diğer tüm bölgelere örnektir” şeklinde konuştu. Asya, Türkiye’nin saldırılarının halka karşı işlediği suçlardan uluslararası toplumun sorumlu olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Roj Xabûr’un cenazei Dirbêsiyê ilçesindeki Şehit Rustem Cudî Şehitliği’nde, Jiyan Tolhildan ve Barîn Botan’ın cenazeleri ise Şehba Kantonu’ndaki şehitlikte defnedildi. Şehtlik’te toprağa verilecek.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir