Yunanistan polisi Meriç’teki mültecilere ulaştı

Yunanistan polisi Meriç nehrini geçen ve bir adacıkta mahsur kalan 38 mülteciye ulaşıldığını açıkladı.

Yunanistan polisi, Meriç nehri üzerindeki bir adacıkta mahsur kalan aralarında çocukların da bulunduğu mültecilere ulaşıldığını açıkladı.

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarakis Twitter’dan yaptığı açıklamada, polisin göçmenleri bulduğunu ve sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti. Bakan, hamile olan bir göçmenin hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Yunan makamları söz konusu kişilerin ilk başta Türk topraklarında olduğunu ve bu nedenle kendilerine yardım edilemediğini savunmuştu. Yunan hükümet çevreleri, Türk makamlarının söz konusu göçmenlerin varlığı konusunda iki kez bilgilendirilmesine rağmen sessiz kaldığını öne sürüyor.

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarakis Twitter hesabından yaptığı açıklamada, polisin 38 göçmeni bulduğunu ve göçmenlerin sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti. Bakan hamile olan bir göçmenin hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Göçmen grubundaki bir kişi İngiliz Channel 4 kanalına gönderdiği video ve ses kayıtlarında adacıkta mahsur kaldıklarını, adada beş yaşında bir kız çocuğunun öldüğünü ve dokuz yaşında bir kız çocuğunun da acilen tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğunu belirtmişti.

BM verilerine göre bu yılın başından 7 Ağustos’a kadar yaklaşık 3 bin 225 kişi Türkiye’den yola çıkarak Meriç nehri üzerinden Yunanistan’a geçti.

Özgür Gelecek

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir