Sri Lanka’da hükümet ayaklanan halka dönük baskı ve gözaltı terörünü arttırdı

Sri Lanka’da aylarca direnerek Rajapaksa hükümetini deviren halka dönük devlet terörü artıyor. Wickremesinghe hükümeti işçilerin greve gitmesini suç kabul eden yeni bir kararnameye imza atarken, ayaklanma liderlerine dönük gözaltı terörü de sürüyor.

Sri Lanka’da halk ayaklanmasıyla devrilen ve ülkeden kaçan eski Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın yerine atanan Ranil Wickremesinghe, halka ve muhalefet liderlerine dönük baskıyı arttırıyor.

Wickremesinghe, gece yarısı yayınladığı bir kararnameyle elektrik, petrol ürünleri tedariki ve sağlık sektörünü “temel hizmetler” olarak niteleyen Temel Kamu Hizmetleri Yasasını genişletti. Kararnameyle, bu sektörlerde işe gitmeyen bir işçi 2 ila 5 yıl arasında hapis cezasına veya 2 bin ila 5 bin rupi arasında para cezasına çarptırılabilecek.

GREV YASAĞI

Grevlere katılan işçi ve emekçilerin mallarına devlet tarafından el konulacak yada işçi ve emekçiler meslekten men edilebilecek. Ayrıca yine bu sektörlerde herhangi bir işçinin “fiziksel bir eylemle veya herhangi bir söz ve yazıyla” başka işçileri greve “teşvik etmesi, kışkırtması veya cesaretlendirmesi” de suç kabul edildi.

Kararnameye ve hükümetin halka dönük baskılarını yoğunlaştırmasına tepki gösteren sağlık, elektrik ve petrol işkollarındaki sendikalar, 9 Ağustos’ta baskılara karşı eyleme çıkacaklarını duyurdu.

Öte yandan ülkedeki sendikacı ve muhalefet liderlerine dönük gözaltı terörü devam ediyor. Polis son olarak Seylan Öğretmenler Sendikası (CTU) Genel Sekreteri ve ayaklanma liderlerinden Joseph Stalin gözaltına alındı. Sendika lideri 12 Ağustos’a kadar gözaltında tutulacak.

ETHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir