Asbestli gemiye karşı ortak tavır: 4 Ağustos’ta miting

Asbestli Sao Paulo gemisinin Aliağa’ya getirilmesine karşı bir araya gelen İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, verilen mücadeleyi ulusal ve uluslararası platforma duyurmak için çalışma grubu kurulmasına ve 4 Ağustos’ta miting yapılmasına karar verdi.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Aliağa’ya sökülmek için getirilecek asbestli Sao Paulu gemisine karşı Mimarlar Odası İzmir Şubesi Mimarlık Merkezi’nde ortak toplantı düzenledi. Toplantıya, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB), İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer ve kentte bulunan siyasi parti ve kurumların temsilcileri katıldı.

Çalışma grubu kurulması ve 4 Ağustos’ta miting kararı

Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, gemiye karşı verilecek mücadeleyi İzmir’in dışına taşımak gerektiğini ifade etti. Gerekirse tüm dünyaya mesaj verilmesi gerektiğinin altını çizen Soyer, “Bir ülkenin, bir kentin çöplük haline getirilmesi yeteri kadar bir mesaj taşır, yeteri kadar bir mücadele alanı yaratır. Şimdi onlar düşünsün. İzmir’de büyük bir çoğunluk gemiye karşı duyarlı bir tutum izliyor. Bu mücadelenin başlangıç noktası Aliağa’dır. Biz bu mücadeleyi Türkiye’ye yayacağız. Aliağa’da 4 Ağustos’ta saat 18.00’de miting olacak. 4 Ağustos akşamı saat 21.00’de Gündoğdu Meydanı’nda Moğollar konseriyle tüm Türkiye’ye bu direnişi duyuracağız. Hep birlikte İzmir’i korumaya, sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Toplantı sonucunda verilecek mücadeleyi ulusal ve uluslararası platformlarda duyurmak için İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin koordinasyonunda bir çalışma grubunun kurulmasına karar verildi.

Özgür Gelecek

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir