Balkız: İktidar devşirmeler yaratmaya çalışıyor, ama başaramayacaklar

PİRHA-Yazar Ali Balkız, AKP’nin Alevilerin taleplerini kabul etmek yerine Alevileri bölme girişimi içinde olduğunu belirterek, “Kendi kervanlarının arkasına taktıkları o düşkün Aleviler orada rezil bir hayat yaşayacaklar, bin pişman olacaklar yarın çocuklarının yüzüne bakamayacaklar” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) önceki dönem Genel Başkanlarından yazar Ali Balkız, İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 400 Alevi genci için Ağustos ayında yapılacağı duyurulan “Hacıbektaş Gençlik Kampı” ile 300 dedenin Aralık ayında Kerbela’ya götürülme programına ilişkin PİRHA’ya konuştu.

“DEVLETİN ALEVİ’SİNİ YARATMAYA HEVESLENDİLER”

AKP’nin Alevilerin taleplerini kabul etmek yerine Alevileri bölme girişimi içinde olduğunu belirten Balkız, “Osmanlı da olduğu gibi yapay, uydu, paralel Alevi örgütleri ve vakıflar kurdular. Bunların aracılığı ile akademik faaliyetler yapmaya başladılar. ‘Alevilik sizin bildiğiniz gibi değildir, bizim tarif ettiğimiz gibidir’ biçiminde ideolojik anlamda da saldırılarını sürdürdüler. Devletin Kürdü dediğimiz gibi devletin Alevi’sini yaratmaya heveslendiler” dedi.

“ALEVİLER BU HAVUCU YUTMAYACAK”

AKP’nin cemevlerini ziyaret ederek ‘ihtiyaç listesi’ oluşturmasının nafile bir çaba olduğunu ifade eden Balkız, iktidarın Alevileri teslim alamayacağının altını çizerek, şunları söyledi:
“Kendi kervanlarının arkasına taktıkları o düşkün Aleviler orada rezil bir hayat yaşayacaklar, bin pişman olacaklar yarın çocuklarının yüzüne bakamayacaklar. Alevi örgütleri geldiğimiz bu noktada edindikleri deneyimlerle pratikteki aldıkları sonuçlarla böylesi bir tuzağa düşmeyecekler buna izin vermeyecekler, vermeyeceğiz. Her iki projesi de kendi duvarlarına bu yüzüne vuracak öbür yüzüne çarpacak bir buradan dinleyecekler o kendi seslerini bir de karşı duvardan gelen akis inden yansımasında dinleyecekler. Ama Aleviler bu havucu yutmayacaklar, bunu biliyor görüyor ve inanıyorum.”

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

PİRHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir