Kızıldere’de ölümsüzleşen On’lar anıldı

Mahir Çayan ve yoldaşlarının Kızıldere’de ölümsüzleşmesinin 51’inci yılında Ankara’da mezarları başında anıldı.

Mahir Çayan ve yoldaşlarının Kızıldere’de katledilişlerinin 51’inci yılında Ankara Karşıyaka’da bulunan mezarları başında anma gerçekleştirildi.

Anmaya, Devrimci 78’liler Derneği, Devrimci Hareket, Dostluk ve Kültür Derneği (DKDER), HALK-DER ve Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) katıldı. “Onların Yolunda Zafere Kadar Yürünecek!” pankartlarının taşındığı anmada açıklamayı 78’liler Derneği yaptı.

Şimdi, burada bizleri bir araya getiren olgu, devrim fikrindeki ısrarımızdır denilen açıklamada, “İnsan devrimci olabilir ama önemli olan devrimci kalabilmektir. Devrimci kalabilmek inadını şu anda mezarlarında olmakla birlikte bizi dinleyen devrim öncülerinden devraldık” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Onların 51 yıl önce hunharca katledilmiş olması, kurdukları uzun ve kesintisiz cümlede yalnızca bir virgül kadar duraklamaya yol açmıştır, o kadar. Şimdi bizi dinleyen yoldaşlarımız, öncülerimiz, canavarın ağzından Denizleri almak için bedenlerini ortaya koymuş olan tarihin trajik kahramanlarıdırlar.

Gençler var aramızda, öncülerimizle el sıkışmış olanlarımız var; inanın yoldaşlar ısrar ve inat kesintisiz bir devrim fikridir bu. Devraldığımız dayanışma ve direniş kültürü bizim biricik varoluşumuzdur.

Biz şimdi buraya öncülerimizin söz hakkını savunmaya ve elbette onları dinlemeye geldik. Kulak verirsek duyarız onların bize söylediklerini. Unutmayalım ki ölülerin de söz hakkı vardır.

Ne diyordu onlar:

-Yaşasın halkların kardeşliği

-Yaşasın Türk ve Kürt devrimcilerinin mücadelesi

-Yaşasın devrim ve sosyalizm…”

Kaynak: https://gazetepatika19.com/kizilderede-olumsuzlesen-onlar-anildi-2-132144.html