FEDA: Direniş sayesinde Ezidi halkı yok olmaktan kurtulmuştur

PİRHA- 3 Ağustos 2014’de IŞİD tarafından Ezidilere yönelik yapılan katliamın 8. yılı dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), “Yeni katliam ve fermanlar yaşanmaması için Êzidîler öz savunma güçlerini kurmuş, demokratik özerk yaşamı inşa etmiş, bu sayede dillerini, kültürlerini ve inançlarını yaşatmanın meşru koşullarına erişmişlerdir” dedi.

3 Ağustos 2014’de IŞİD tarafından Ezidilere yönelik yapılan katliamın 8. yılı. IŞİD’in Şengal’e yaptığı saldırılarda 2 bin 213 Ezidi katledildi, 390 binden fazlası yerinden edildi, 7 bini kaçırıldı.

Yaşanan katliama ilişkin yazılı bir açıklama yapan Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), soykırıma maruz kalan Ezidi halkının yanında olduklarını vurgulayarak, Ezidi halkının bu soykırımdan sonra kendi öz yönetimini kurmasının çok önemli ve anlamlı olduğunu belirtti.

“BARBAR İŞİD ÇETELERİ 74. EZİDİ FERMANINI GERÇEKLEŞTİRDİ”

74’üncü Şengal Soykırımının 8. yıl dönümünde Ezidi halkının hala soykırımla karşı karşıya olduğunu ifade edilen açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Ezidilerin 74. fermandan çıkardıkları en temel ders kendi kendilerini yönetmesi gerektiğinin dersidir. Barbar DAİŞ çeteleri, Şengal’e 3 Ağustos 2014’te saldırarak 74. Êzidî fermanını gerçekleştirdiler. Êzidî Kürtlere karşı işlenen bu soykırım, 21. yüzyılda insanlığın en büyük ayıbı olarak tarihteki yerini almış bulunuyor. Bu insanlık suçuna dünyanın sessiz kalması, DAİŞ çetelerinin saldırılarına zemin sunmuş, fermanı kolaylayan olmuştur.

“DİRENİŞ SAYESİNDE EZİDİ HALKI YOK OLMAKTAN KURTULMUŞTUR”

Soykırımda kaçırılan, katledilen ve köle pazarlarında satılan Êzidî kadınları, çocukları ve halkına yaşatılan bu ağır siyasal ve kültürel soykırıma karşı hala onurlu bir karşı koyuş gerçekleştirilememiş, başta BM olmak üzere uluslararası meşru kurumlar sessiz kalmayı tercih etmişlerdir. Êzidî soykırımına karşı Kürtlerin ve dostlarının direnişi, özveri ve fedakârlıkları sayesinde Êzidî halkını topyekûn ortadan kaldırma girişimleri boşa çıkarılmıştır.

“TÜRKİYE VE BÖLGEDEKİ DEVLETLER EZİDİLERİN ÖZ YÖNETİMİNİ DAĞITMAK İSTİYOR”

Bu temelde yeni katliam ve fermanlar yaşanmaması için Êzidîler öz savunma güçlerini kurmuş, demokratik özerk yaşamı inşa etmiş, bu sayede dillerini, kültürlerini ve inançlarını yaşatmanın meşru koşullarına erişmişlerdir. Êzidîler yeni katliam ve soykırımları yaşamamak için inşa ettikleri kendi özyönetim sistemini belli güçler kriminalize etmekte, müdahale ve saldırılarla dağıtmak istemektedirler. Bu anlamda Êzidî soykırımına hala ön alınmış değildir.

“ÊZİDÎLERE YÜKSEK DAYANIŞMA DUYGULARIMIZI İLETİYORUZ”

Dünyanın gözü önünde vahşi ve barbar çetelerin Êzidî Kürt halkına yaşattığı soykırımı lanetliyoruz. Başta BM olmak üzere tüm insanlığı bu jenosidi tanımaya çağırıyoruz. Her sürekten Aleviler olarak Mezopotamya’nın kadim halkı Êzidîlere yüksek dayanışma duygularımızı iletiyor, Şengal’in özerk statüsünün yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Tarih boyunca devlet ve iktidar dışı olan inanç mensupları olarak dönemin hakikati olan ortak yaşamda tüm insanlıkla barış içinde bir arada yaşama irade beyanında bulunuyoruz.

FEDA olarak 3 Ağustos 2014 fermanında yaşamını yitirenleri saygı ve minnetle anarken, bulunduğumuz ülke ve bölgelerde birlikte yaşadığımız farklı dinden ve inançtan din insanlarıyla birlikte anma etkinliklerinde olacak, yeni katliam ve soykırımların yaşanmaması için herkesi kendi dilinden, kendi inançsal özgünlükleri esasıyla dua etmeye, dayanışmaya çağırıyoruz. Şengal’de halkımıza yapılan bu barbar katliamı ve jenosidi kınıyor, özgür ve ortak yaşam talebimizi yineliyoruz.

Êzidî Soykırımına Hesap Soralım! Ortak Yaşamda Buluşalım!”

(HABER MERKEZİ)

PİRHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir