Şırnak’ta talan sürüyor: Bölge çöle dönmüş durumda

ŞIRNAK – Şırnak’ta sürdürülen ağaç kıyımına ilişkin ortaya çıkan yeni görüntülerde bölgenin çölleştiği görülüyor.

Şırnak’ın Cudi, Gabar dağları ve Besta Bölgesi’nde askerlerin gözetiminde korucular eliyle 2 yıldır ağaç kıyımı yapılıyor. Besta’da on binlerce meşe ağacı korucular tarafından kesilerek yok edildi. Besta’da bulunan Keniyamîr, Birateto, Birapeşo, Deyndarok, Cinîwer, Belûzer, Rîsor, Serêrû, Tîkera, Qûrteka Pêşya, Girêdeyincê, Şerevan, Xirtkbestê ve Navyan köyleri ve yakın bölgelerinde aralıksız ağaç kesimi sürüyor.

7 ayda yüzde 8’lik alan yok oldu

Şırnak Barosu’nun hazırladığı raporlara göre, 7 ay içerisinde yüzde 8’lik ormanlık alanın yok edildiği belirtiliyor. Öte yandan kesilen ağaçlar günde sayıları 20-25 arasında değişen kamyon ve TIR’larla farklı kentlere gönderiliyor.

Bölge gittikçe çölleşiyor

Ağaç kıyımına ilişkin yeni görüntüler de çıkmaya devam ediyor. Görüntülerde yüzyıllık ağaçların kesildiği ve bölgenin gittikçe çölleştiği görülüyor. Ağaç katliamına ilişkin tüm tepkilere rağmen hükümet yetkilileri tarafından hala resmi bir açıklama yapılmış değil.

Komisyon kuruldu

Şırnak’taki doğa talanı ve ağaç kıyımına karşı kentteki sivil toplum örgütleri öncülüğünde bir komisyon kuruldu. Öte yandan Şırnak Ekoloji Platformu da kuruldu. Komisyon ve Platform talanın önüne geçmeyi amaçlıyor.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir