Asbestli gemiye karşı çağrı

İZMİR – Aliağa’da sökülmesi planlanan ve asbestin yanı sıra ağır metal ve kimyasallarla dolu olduğu belirtilen Sao Paulo gemisine karşı mücadele çağrısı yapan 68 kurum, tehlikelere işaret etti.

İçerisinde işçi sendikası ve ekoloji örgütlerinin de bulunduğu 68 kurum, İzmir Aliağa’da sökülmesi planlanan ve içerisinde asbestin yanı sıra ağır metal ve kimyasallar bulunan Nae Sao Paulo gemisiyle ilgili yazılı açıklama yayınladı. Aliağa’nın emek ve doğa cinayetleri mahalli haline getirildiği vurgulanan açıklamada, bölgede petrokimya, demir-çelik, termik santral, gübre sanayi ve gemi söküm tesisleri kümülatif kirletici etkileri nedeniyle ekolojik krizin derinleştiğine dikkat çekildi.

Kolay para kapısı

Geminin sökümü için izin verilmesine tepki gösterilen açıklamada, “Yaratacağı ağır sonuçlar nedeniyle birçok ülke tarafından geri çevrilen uçak gemisi, Aliağa gemi söküm patronları ve siyasi iktidar tarafından sadece kolay para kapısı olarak görülmektedir. Tehlikeli atıkların doğal varlıklarla temasını sağlayabilecek ve çevre ile kontamine olma riskini artırabilecek her karar, yeni ekolojik yıkımların kapısını aralamaktadır. Aliağa’da sökülen gemilerden dolayı halihazırda yüksek miktarda toksik madde salımı gerçekleşmiş durumda” denildi.

‘Ekosistem ağır hasar görecek’

Açıklamada, bu kararın geri dönüşü olmayan sonuçlarının olacağına dikkat çekilirken, “Bu atıkların emek gücünün ucuz olduğu ve hukuktaki çevre koruma normlarının suiistimal edildiği Türkiye gibi ülkelere getirilmesiyle, küresel ekonomik sistemin adaletsizliği öncelikle emekçileri ve doğayı, devamında ise toplum sağlığını hedef almaktadır. İşçi, çevre ve halk sağlığı bir bütündür. Uyarıyoruz; asbest ve ağır metallerle yüklü Sao Paulo gemisinin sökümü nedeniyle bölge ekosistemi ağır hasar görecektir. Söküm işlemi yaptırılacak işçiler ölümcül hastalıklar ile karşı karşıya bırakılacaktır” uyarısında bulunuldu.

Kamuoyuna çağrı

Açıklamada, “280 bin metrekare üzerine kurulu tesislerde Aliağa’da yılda ortalama 180 gemi ve 900 bin ton zehirli kimyasalları da içeren hurda kontrolsüz şekilde sökülmektedir. Tesislerin acilen ekoloji, bağımsız demokratik kitle örgütleri ve yerel yönetimlerin denetimine açılması gerekmektedir. Bizler tüm duyarlı kamuoyunu siyasi iktidar ve patronların üzerine baskı kurmaya ‘sizin kasalarınızın dolmasını izlemeyeceğiz’ diyerek bu yıkım makinasını durdurmak üzere hareket geçmeye çağırıyoruz” denildi.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir