Patnos’ta ilk: Teşi Kadın Danışma Merkezi açıldı

AĞRI – HDP’li Patnos Belediyesi bünyesinde kurulan Teşi Kadın Danışma Merkezi, kadınların alkış ve zılgıtlarıyla açıldı.

Ağrı’nın Hakların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Pantos Belediyesi tarafından ilçe tarihinde bir ilk olan Teşi Kadın Dayanışma Merkezi açıldı. Açılış için HDP Patnos İlçe Örgütü önünde bir araya gelen onlarca kadın “Jin jiyan azadî”, “Bijî berxwedana jinan” sloganları, alkış ve zılgıtlar eşliğinde düzenlenen yürüyüşle ilçe merkezinde Beyler Beyi Caddesi üzerinde bulunan Teşi Kadın Danışma Merkezi önüne geldi. Açılışa Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, yerine kayyım atanan HDP’li belediye eşbaşkanı kadınlar ve meclis üyeleri, HDP il ve ilçe örgütleri, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Hatice Akdağ, HDP Yerel Yerel Yönetimler Kadın Kurulu üyeleri, Barış Anneleri ile çok sayıda kadın katıldı.

‘İktidarın tekçi zihniyetine karşı her yerdeyiz’

Açılışta konuşan Patnos Belediye Eşbaşkanı Müşerref Geçer, uzun süredir hazırlıklarını sürdürdükleri merkezin açılışını kadınların katılımıyla yaptıklarını ifade etti. Yaşamın hiçbir alanında kadın görmeye tahammül edemeyen erkek egemen iktidarın tekçi politikaların karşı “Her yerdeyiz” dediklerini vurgulayan Müşerref, “Ve bugün de buradayız. Bizler kazandığımız tüm belediyelerde eşbaşkanlık ve eşit temsiliyet ilkemizi hayata geçirdik” dedi.

‘Eşbaşkanlık mor çizgimizdir’

Kadın mücadelesini ve kazanımlarını hedef alan kayyımlara karşı kadın özgürlükçü yerel yönetimler sistemini inşa ettiklerini söyleyen Müşerref, şu ifadeleri kullandı: “Kadın merkezini kapatan kadın müdürlüklerine erkek atayan, kadın sığınaklarını kapatarak kadınların başvuracağı bir mekanizma bırakmayan kayyım sistemine karşı mücadelemizi büyüttük. ‘Eşbaşkanlık mor çizgimizdir’ demekten vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Yeniden ve yerinden inşa perspektifi ile geçmiş dönemde olduğu gibi bugün de kadın danışma merkezini açarak kadına yönelik şiddetle hep birlikte mücadele etmekteyiz.”

Alkış ve sloganlarla açıldı

Yapılan konuşmaların ardından alkış ve sloganlarla mor kurdelenin kesilmesiyle merkezin açılışı gerçekleştirildi. Burada verilen ikramlıkların ardından kadınlar, merkezin açılışının kadına yönelik artan şiddeti önlemesi temennisinde bulundu.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir