Dev Yapı-İş üyesi işçiler ofisleri işgal etti

İşçiler partonlarca söz verilen tarihte haklarını vermemesi üzerine Gür Yapı ve Yapı Yapı firmalarının ofislerini işgal etti

Finans Merkezi şantiyesinde hakları gasp edilen İnşaat-İş ile Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası üyesi işçileri, Gür Yapı ve Yapı Yapı firmalarının söz verdikleri tarihte işçilerin haklarını ödememesi üzerine eylem yaptı.

DİSK’e bağlı Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş) ve İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) üyesi işçiler 28 Temmuz Perşembe sabahı Gür Yapı ve Yapı Yapı firmalarının ofislerini işgal etti.

Daha önce İstanbul’da Finans Merkezi şantiyesinde Gür Yapı ve Yapı Yapı’nın GYY-İFM şantiyesinde inşaat işçileri haklarını alabilmek için firma ofislerine yürümüştü.

Mahall Bomonti şantiyesinde yemek protestosu

İzmir Konak’ta Türkerler firmasına ait Mahall Bomonti şantiyesinde çalışan inşaat işçileri, servis edilen kötü yemeklerden dolayı şirketi protesto etti. İnşaat Emekçileri Sendikası (İNŞAAT-SEN) Konuya dair basın açıklaması yayınladı. Türkerler Holding’in ülke çapında pek çok kamu ihalesi aldığı ve Türkerler İnşaat, her yerde inşaat işçilerine sefalet koşullarını dayattığı ifadelerinin yer aldığı açıklamada, Ne beslenme ne barınma ne de maaşlar, patronların lütfu olmadığı işçilerin en temel hakkı olduğu belirtildi.
Çalışma Bakanlığı’na seslenilen açıklamada şöyle denildi: “Çalışma Bakanlığı’nı uyarıyoruz: Kamu-özel işbirliğiyle girilen her proje ve şantiyede çalışan inşaat işçilerinden sorumlusunuz. İşçiler için sağlıklı koşullar sağlanmalı, tüm şantiyeler denetlenmelidir” denildi.

Yapılan açıklamada Mahall Bomonti şantiyesinde yaşanan sorunlar şu şekilde sıralandı:

“*İşçiler sağlıklı yemeğe ulaşamıyor, kalitesiz ve kötü yemek dayatılıyor.

*Koronovirüs testi pozitif çıkan işçilerle hasta olmayan işçiler aynı koğuşta yatırılıyor.

*İşçiler çamaşırhaneyi kullanamıyor, temiz kıyafete bile ulaşamıyor.

*Elektrik ve su kesintileri ile işçiler şantiyede sağlıksız bir ortama mahkum ediliyor.

*Taşeron şirketler işçilerin ücretlerini gecikmeli yatırıyor, Türkerler İnşaat ise seyrediyor.”

Yeni Yaşayam Gazetesi

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir