Setkarê köyünde kış hazırlıkları kadınların emeğiyle yapılıyor

ŞIRNAK – Beytüşşebap’a bağlı Setkarê köyündeki kadınlar sebze ve meyve kurutarak kış ayları için hazırlık yapmaya başladı. Köyün kadınları, “Hem kışın tüketmek için hem de geçimimizi sağlamak için bu geleneği sürdürüyoruz” dedi.

Kış aylarında tüketmek için sebze ve meyve kurutmak bölgede geleneksel bir faaliyet olarak yapılıyor. Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Setkarê köyündeki kadınlar bu geleneği yıllardır sürdürüyor. Yaz aylarının başlamasıyla yetiştirilen sebze ve meyveler, mevsimin bitmesine yakın kış aylarında tüketmek için kurutulmaya başlanıyor. Setkarê köyü yüksek dağları ve yemyeşil doğasıyla insanı kendine hayran bırakırken aynı zamanda topraklarının verimliliğiyle de dikkat çekiyor. Özellikle meyve ağaçlarının çok olduğu köyde çok çeşitli meyveler kurutulabiliyor.

‘Hem tüketmek için hem de geçim için’

Hem ailesinin tüketmesi için hem de satarak geçimini sağlayabilmek için elma kurutan Halime Temel’de kışa bu şekilde hazırlanan kadınlardan biri. Halime, “Yaz aylarında elmaları ağaçlardan topluyoruz. Elma toplamak çok zor bir iştir. Bahçelerimize ulaşabilmek için epey yol yürüyoruz. Elmaları toplayıp eve götürdükten sonra saatlerce onları doğruyoruz. Elmaları doğrama aşamasında çoğu zaman elimiz kesiliyor, tahriş oluyor. En sonunda da doğradığımız elmaları kuruması için damda güneşin önüne seriyoruz ve kurumasını bekliyoruz” dedi.

‘Zorluğu çoktur’

Sadece elma kurutmadıklarını belirten Halime, “Sebzelerin yanı sıra armutta kurutuyoruz. Ceviz zamanı gelince onun için de hazırlık yapıyoruz. Onunda zahmeti çoktur. Toplaması, kabuklarını soyması ve kurutması derken çok zor ve işlem isteyen bir iş ama sonuçta bize fayda sağlıyor. Hem kışın tüketmek için hem yakınlarımıza hediye etmek için yararlanıyoruz. Fazla kalanları da satarak geçimimizi sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

‘Bu kültürü birbirimizle de paylaşıyoruz’

Söylemez Temel ise, her yıl tonlarca meyve kuruttuklarını ve kış aylarına bu şekilde hazırlandıklarını söyleyerek, “ Kuruttuğumuz elmaları satmanın dışında, onlardan çok çeşitli yemekler de yapıyoruz. Özellikle kışın hoşaf yapıyoruz. Sonbahar aylarına kadar da elma toplama ve kurutma işine devam ediyoruz. Bu ürünler kış aylarını rahat geçirmemizi sağlıyor. Bu kültürü birbirimizle de paylaşıyoruz. Hepimizin bahçeleri olgunlaştıktan sonra kurutma dışında reçel ve salça gibi besinler de yapıyoruz” diye belitti.

Sema Çağlak

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir