HDK’nin düzenlediği ‘Yaz Tartışmaları’ nın ilki gerçekleştirildi

İSTANBUL – HDK’nin düzenlediği ve 4 hafta boyunca sürecek “Yaz Tartışmaları” etkinliği ilk haftasında yoğun ilgiyle başladı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Kürt sorunu, kapitalizm, ekoloji, emek ve mülteci gibi konuları tartışacağı “Yaz Tartışmaları” etkinliğine başladı. HDK Genel Merkezi’nde yapılan etkinlik, 4 hafta boyunca her Pazar 11.00-18.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Etkinliğin ilk gününe HDK Eşsözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Musa Piroğlu ve Serpil Kemalbay, HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mahfuz Güleryüz, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ile çok sayıda kişi katıldı.

Etkinlik, yazar Özgür Amed’in moderatörlüğünü yaptığı forumla başladı. Mehmet Yılmazer ve Foti Benlisoy ise forumda konuşmacı oldu. Basına kapalı yapılan forumda, “Küresel Kapitalizm Nereye? Yeni Savaşlar, Yeni Sömürgeler mi; Yeni Devrimler Çağı mı” başlığı tartışıldı. Bu başlık altında “Kapitalizmin Krizi mi, Çöküşü mü”, “Ukrayna-Rusya Savaşından Asya-Pasifik Gerilimine: Dünya Savaşının İçinde miyiz Yoksa Dünya Savaşının Kapısında mıyız”, “Çok Merkezli Hegemonya Savaşları mı, Dünya-Sistem Hegemonya Kayması mı” ve “21. Yüzyılın Devrimleri, Enternasyonali ve Sosyalizmi: Nereden, Nasıl” konulu başlıklar ele alındı.

Diğer yaz tartışmaları ise, 7, 14 ve 21 Ağustos’ta yapılacak.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir