Şengal’de tiyatro ile adalet çağrısı

Şengal’in Sinunê nahiyesinde 3 Ağustos fermanının 8. yıldönümü kapsamında bir tiyatro oyunu sahnelendi. Oyun aracılığıyla Êzid’iler için adalet çağrısı yapıldı

3 Ağustos 2014 tarihinde IŞİD çeteleri Şengal’e saldırarak büyük bir katliam gerçekleştirdi, fermanın üzerinden 8 yıl geçti. Fermanın yıldönümü kapsamında Şengal’de çeşitli etkinlikler düzenleniyor. RojNews’te yer alan habere göre, bu kapsamda Şengal’in Sinunê nahiyesinde önceki akşam Şengal Kültür Sanat Merkezi tarafından Mam Zeki bölgesinde bir tiyatro oyunu sahnelendi. Aynı mekanda fermanın fotoğrafları da sergilendi. Sahnelenen tiyatro oyunu Êzidîlere yönelik katliam ve fermanı anlatıyordu. Oyunun konusu Irak ve uluslararası mecrada Êzidîlere yönelik uygulanan adaletsizlikti. Oyunda ayrıca Şengal savunma güçleri YBŞ-YJŞ’nin rolüne de değinildi. Tiyatro aracılığıyla Êzidîler için adalet çağrısı yapıldı. Oyun halkın büyük bir ilgisiyle karşılandı.

Sinevizyon gösterimi

Etkinlik kapsamında ardından fermanın gerçekliği ve direnişle ilgili bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Etkinliğe Sinunê yöneticileri, Êzîdxan Asayişi yetkilileri ve Irak ordusundan askeri yetkililerinin yanı sıra bölgeden onlarca kişi katıldı.

ŞENGAL

Yeni Yaşayam Gazetesi

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir