Ev işçisi kadınlar Kadıköy’de eylemdeydi: Hakkımızı istiyoruz

İmece Ev İşçileri Sendikası, düzenlediği basın açıklamasında ILO C189’un imzalanmasını; ev işçileri için güvenceli iş, emeklilik ve sigorta hakkını talep etti.

İmece Ev İşçileri Sendikası, 16 Haziran Ev İşçileri Günü vesilesiyle Kadıköy’de Süreyya Operası önünde ev işçisi kadınların yaşadığı sorunlara karşı taleplerini dile getirdikleri basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklaması öncesinde İmece Ev İşçileri Sendikası Başkanı Yıldız Ay, ev işçilerinin yaşadığı sorunlara değindi. Ardından Zeynep Güzel basın açıklamasını gerçekleştirdi.

“SADAKA DEĞİL HAKLARIMIZI İSTİYORUZ”

Ev işçilerinin iş yasası kapsamına alınması ve insanca iş koşullarına kavuşmaları için 21 yıldır mücadele eden İmece Ev İşçileri Sendikası’nın yaptığı açıklamada, “Ev işçilerinin kendi hakları için, adil, eşit, güvenceli bir yaşam ve çalışma için başlattığı mücadele görmezden gelinerek ev işçilerinin talepleri nedir diye bakma tenezzülü göstermeyen, çalışma koşullarına dair en ufak bilgisi olmayan bir grup insan sosyal medya üzerinden ev işçilerinin haklarına dair söylemler geliştiriyor. Biz ev işçileri, kimseden sadaka veya merhamet beklemiyoruz. Sadaka değil, hakkımızı istiyoruz. Güvenceli iş, güvenceli gelecek istiyoruz. Biz ev işçileri çalıştığımız evlerde çoğumuz sigortasız ve günlük ücretle veya aylık gittiğimizde bir kuru maaşla çalıştırılıyoruz ve birçok hakkımız verilmiyor” denildi.

GÜVENCELİ İŞ, SİGORTA, EMEKLİLİK

Çalışırken camdan düşerek hayatını kaybeden, hayatını sakatlanarak devam ettirmek zorunda kalan ev işçileri olduğunu hatırlatan Güzel, pek çok ev işçisinin menüsküs, bel fıtığı, astım, alerji gibi çok çeşitli meslek hastalıklarıyla yaşamını sürdürdüğünü belirtti.

Ev işçilerinin genellikle kayıt dışı çalıştırıldığından emeklilik, sağlık gibi sosyal güvenlik haklarından; işsizlik, kısa çalışma ödeneği gibi kriz zamanı geçici çözümlerden yararlanamadıklarına dikkat çeken Güzel, “Bugün dünyada ev işçileri sokakta taleplerini haykırıyor. Türkiye ILO’nun C189 no’lu Ev İşçilerine İnsana Yakışır İş Sözleşmesi’ni hala imzalamadı. ILO C189 imzalansın! Taleplerimiz tüm kayıt dışı çalışan işçilerin talebidir, diyoruz ve herkesi bu sese ortak olmaya davet ediyoruz. Güvenceli iş talep ediyoruz; yemek, sigorta ve emeklilik haklarımızı istiyoruz!” dedi.

PİRHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir