PSAKD Mamak Şubesi, ‘Madımak Katliamı ile yüzleşme’ paneli düzenledi

PİRHA- Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mamak Şubesi, yaklaşan 2 Temmuz öncesinde ‘Madımak Katliamı ile yüzleşme’ adlı panel düzenledi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Mamak Şubesi, yaklaşan 2 Temmuz öncesinde ‘Madımak Katliamı ile yüzleşme’ adlı panel düzenledi.
Panele Ankara 78’liler Derneği, 29 Ekim Kadınları Derneği ve yöre dernekleri de katıldı.
Mamak’taki Mursal Köyü Kültür Derneği’nde gerçekleştirilen panel, Madımak Katliamı nezdinde tüm Alevi hak mücadelesinde hayatını kaybedenler için saygı duruşu yapılmasıyla başladı.

“2 TEMMUZ’ DA SİVAS’TA OLALIM ”

PSAKD Mamak Şubesi Başkanı Fadime Türkyılmaz açılış konuşması yaptı. Türkyılmaz konuşmasında 2 Temmuz’da Sivas’a gitme, gitme imkanı olmayanların ise bulundukları yerde alanlara çıkması çağrısı yaptı.

Panelin moderatörlüğünü PSAKD Mamak şube yöneticisi Aşur Eylen yaptı. Eylen yaptığı açılış konuşmasında, “Tüm katliamlarla yüzleşmeliyiz. Yüzleşme olmadan olmaz. O yüzden panelimizin ismine yüzleşme dedik. Unutmayalım unutturmayalım. Bundan dolayı 2 Temmuz’da Sivas’ta olalım. Sivas’a gidemeyenlerle burada Tandoğan Meydanı’nda buluşacağız. Tüm canları davet ediyoruz” dedi.

KATLİAM TANIKLARI YAŞADIKLARINI ANLATTI

Yapılan açılış konuşmasının ardından Sivas ve Maraş katliamlarının tanıkları söz aldı.
Maraş Katliamı’nın tanığı Elif Şerik, “Ben Maraş’ta amcamın oğlunu ve ailesini kaybettim. Eliyle birlikte diri diri yaktılar. Bir çocuğunu kaçırdılar. Sonra kafasını kesip verdiler sadece. O kafayı gömdük mezarlığa. Ama gerçekten o mu bilmiyoruz” diye konuştu.
Sivas Katliamı’nın tanığı Zöhre Şimşek ise, “Biz Madımak’ta o katliamı yaşadık. Dayanılmaz bir acıydı. Bizim oraya gitmemize engel oldular. Bunları insan olan yapar mı? İnsan olan insan yakar mı?” dedi.

“SENİN BENİM ACIM DEMEDEN BİRLİK OLMALIYIZ”

Tanıkların konuşmasının ardından panelistlerin konuşmalarına geçildi. İlk olarak Pir Sultan Abdal ve 2 Temmuz Eğitim Vakfı önceki dönem başkanı Emel Sungur Uzman söz aldı. Uzman Madımak Katliamı’na ilişkin yaşadıklarını anlatarak şunları dile getirdi:
“Yaşadıklarımız çok korkunçtu. Öncesinden planlanmış bir katliamdı. Aleviler üzerinden toplum susturulmaya çalışıldı. Aleviler bugün birlik olmalı. Özellikle kurumlar bir araya gelmeli. Senin acın benim acım dememeliyiz. Birlik dayanışma olmazsa katliamlar devam edecek. Kendi yolumuzu kendimiz çizmeliyiz.”

“İNCİNSEN DE İNCİTME DİYORLAR YA, HAYIR HESABINI SOR ”

Uzman’ın ardından sözü Müslim Metin aldı. Metin konuşmasında, o dönemde tanık olduklarını anlatarak şunları aktardı:
“Ben o gün Sivas’a gitmemiştim. Yakınlarım gitmişti. Televizyonlardan öğrendik. Hemen kalkıp Sivas’a gittik. Hayatımın en uzun yolculuğuydu. Dirisinin önünden gitmeyen toplum ölüsünün arkasından gider. Biz ezilenler birleşmeliyiz. Örgütlü olmazsak yok oluruz. Bakin bugün hala Alevi katliamı olabileceğini söylüyorlar. Yıllar geçti biz Sivas’a gittiğimizde yine saldırıya uğradık. Bizi de katletmeye çalıştılar. İncinsen de incitme diyorlar ya hayır. İnciteni sen de incit. Hesabını sor. Bugün yalnız kalmış durumdayız maalesef. Katliamların yaşanmaması için birleşmeliyiz. ”

Panelistlerin konuşmalarının ardından soru cevap kısmı yapılarak panel sonlandırıldı.

PİRHA/ANKARA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir