Kobanê direnişi meşrudur, yargılanamaz! HDP susturulamaz!

Tarihsel gerici ideolojik kodları ve burjuva sınıf karakterleri gereği halkların bütün ilerici, demokratik, devrimci değer ve kazanımlarına karşıtlık ve düşmanlık temelinde kendisini konumlandıran faşist iktidar, halkların belleğine mücadele ve direnişlerle kazınan tarihsel birikimlerimize ve kazanımlarımıza saldırmaya ve belleklerden silmeye çalışmaktadır. Faşist iktidarın kimyasını bozan ve korkusunu büyüten bu tarihsel direniş ve kazanımlarımızın başında hiç kuşkusuz ki Gezi ve Kobanê gelmektedir.

Gezi ve Rojava Devrimi ile onun bir parçası olarak Kobanê direnişlerinin milyonlarda yarattığı umut ve öfkeyi hazmedemeyen faşist iktidar, her fırsatta bu direnişleri hedef alarak boğmaya çalışmaktadır. Bu korku ve saldırıların bir sonucu olarak yüzlerce kişi yargılanmakta bir o kadarı da tutsak bulunmaktadır. Bu saldırıların en kapsamlısı 28’i tutuklu olmak üzere 108 kişinin yargılandığı ‘’Kobanê davası”dır. İçinde tutsak olan HDP eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ında bulunduğu “Kobanê davası”nın ilk duruşması yarın Ankara 22’inci Ağır Ceza Mahkemesi Sincan Hapishanesi Kampüsünde görülecektir.

Barbar IŞİD çeteleriyle birlikte Kobanê’yi işgal eden, yağmalayan ve başta kadınlar, çocuklar olmak üzere binlerce kişiyi vahşice katleden faşist iktidar Kobanê’yi yargılayamaz. Kobanê direnişi ve Serhıldan’lar işgale, imhaya ve her türden saldırı ve gericiliğe karşı Rojava devrimiyle dayanışma ve sahiplenme temelinde gelişmiş, onurlu, haklı ve tartışmasız olarak meşru direnişlerdir. Kobanê direnişi dünya’nın onlarca yerinden yüzlerce devrimcinin katıldığı ve ölümsüzleştiği enternasyonal bir direniştir. Kobanê, mazlum Kürt Ulusunun tarihsel mücadele ve direniş geleneğinin en ileri örneklerinden biridir. Bu bağlamda halklar nezdinde haklı ve meşru olan, başta Ortadoğu olmak üzere dünya halklarına umut olan bir direnişi hiçbir gerici güç yargılayamaz ve belleklerden silemez.

Faşist iktidarın Kobanê saldırısı, HDP’yi kapatma, susturma ve HDP nezdinde başta ezilen Kürt ulusu olmak üzere bir bütün toplumsal mücadeleyi boğmaya dönük kapsamlı bir saldırıdır. Birleşik Mücadele Güçleri olarak dün olduğu gibi bugünde Rojava devrimini, Kobanê’yi ve HDP’yi savunmaya devam edeceğiz. Kobanê davası nezdinde yargılanmak istenen HDP’dir. Kobanê davası nezdinde yargılanmak istenen mazlum Kürt ulusudur: Kobanê davası nezdinde yargılanmak istenen halklarımızın özgürlük ve kurtuluş umudu ve mücadelesidir.

Birleşik Mücadele Güçleri olarak faşist iktidarın, Kobanê’ye ve HDP’ye yönelik saldırıları nezdinde halklarımıza yönelik gerçekleştirdiği topyekün tasfiye ve saldırılara karşı mücadele ve direniş cephesini büyütmeye devam edeceğiz.

Bu bağlamda; demokrasiden, özgürlüklerden yana emek ve demokrasi güçlerini, işçi ve emekçileri, kadın ve LGBTİ+ları, gençleri, Alevileri ve tüm ezilenleri yargılanmak istenen Rojava Devrimi’ni, Kobanê’ yi ve kapatılmak istenen HDP’yi savunmaya ve direnişi büyütmeye çağırıyoruz.

Birleşik Mücadele Güçleri