4 şubat 2021’den bu güne BMG haberleri – Pressan direnişine BMG ve Almanya Devrimci Birliği’nden destek

BMG ve Almanya Devrimci Birliği, sendikal düşmanlığa karşı 29 gündür direnişte olan Pressan işçilerine destek ziyareti gerçekleştirdi

Sarı sendika Türk Metal sendikasını devreye sokarak işçilerin sendika seçme hakkı ve sendikal örgütlenmeye saldırı başlatan Pressan’da TOMİS Sendikası üyelerinin direnişi 29. gününde.

Fabrika içinde işçilere baskı uygulayan Pressan yönetimi, işçilerin e-devlet şifrelerini zorla alarak Türk Metal’e üye yapıyor. Üye olmayı reddeden işçileri ise işten atmakla tehdit ediyor.

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) ve Almanya Devrimci Birliği direnişteki işçileri ziyaret etti. Ziyarette, “15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi yol göstermeye devam ediyor. Pressan işçisi yalnız değildir” ve “Almanya’dan Pressan ve Sinbo direnişini selamlıyoruz” yazılı pankart açıldı.

Pressan yönetimi sendikal haklara yönelik saldırılarına hız verdi. Fabrika içinde işçilere baskı uygulayarak zorla e-devlet şifreleri üzerinden Türk Metal’e üye yapmaktadır. İşçilere baskı uygulayıp üye yapmaya çalışan yönetim üye olmayanları işten atmakla tehdit etmektedir.

TOMİS yaptığı açıklama ile Pressan yönetiminin ve Türk Metal çetesinin bu saldırılarına karşı tüm işçi, emekçi ve dostlarını TOMİS’i sahiplenmeye ve bu saldırıya karşı birlik olmaya çağırdı.

Burada Pressan işçilerine yapılan konuşmada, Türk Metal ve Pressan işbirliğinin boşa çıkarılacağı kaydedildi. İşçilerin iradesini tanımayan Pressan’a karşı ilk günkü kararlılıkla direnişin süreceği ifade edilen konuşmada, “Buraya sendikayı sokacağız. İşçilerin iradesini tanımayan Pressan patronuna, patronun getirdiği Türk Metal şirketine hak ettiği cevabı vereceğiz” denildi.

Türk Metal Sendikası’nın 12 Eylül zihniyetine sahip, patronların sendikası olduğunun altı çizilen konuşma, şöyle devam etti: “Pressan işçileri, bizlere dayatılan kötü çalışma koşullarına, düşük ücretlere mahkum değiliz. Bugüne kadar Pressan patronu işçilere buna dayattı. Ama bugünden sonra TOMİS sendikası var. TOMİS sendikası işçilerin öz örgütüdür” denildi.

Açıklama, “Pressan işçi sendikasıyla güçlü” “Direne direne kazanacağız.

Özgur Gelecek

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir