Adana’da HDP saldırısı ve Deniz Poyaz’ın katledilmesi protesto edildi.

Adana Demokrasi güçleri tarafından organize edilen  protesto eylemine, devrimci ve demokrat kurumlar adına bir çok kişi katıldı.

Adana’da devrimci ve domokrat kurumlar, İzmir’de HDP il binasına yönelik faşist saldırıyı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesini protesto etmek için İnönü parkında biraraya geldi.

BMG flamalarıyla yer aldığımız eylem saygı duruşuyla başladı. Daha sonra İHD Başkanı Yakup Ataş basın metnini okudu. Okunan açıklama da ” Bu saldırı sürpriz değildir. Aylardır, hatta yıllardır AKP-MHP iktidar ortaklığının, Kürt Halkına, Emekçi sınıflara, devrimci güçlere karşı geliştirdiği siyasi kutuplaştırıcı nefret dili, ırkçı-şoven milliyetçilik politikasının sonucudur. Bu politikanın sonuçlarını; yüzlerce insanımızın katledildiği 2015 Haziran-Kasım aylarında gördük.” denilerek faşist saldırının nedenlerine değinildi. Bu saldırıya karşı mücadeleyi yükseltme çağrısı yapılan açıklama “Bu zulüm düzeninin saldırıları, devrimci-demokrat ve yurtsever güçleri yıldırmak bir yana, daha fazla mücadeleye, daha fazla büyümeye ve güçlenmeye teşvik edecektir, etmelidir. Deniz Poyraz’ın annesinin şu sözleri ;“Yıkılmam, ayaktayım. Halkım için, çocuklarım için, mücadele için ayaktayım. Deniz Gezmiş’in ismini Deniz’e koymuştum. Deniz gitti, bin Deniz gelecek dünyaya” emekçi halkların ve devrimci-demokrat güçlerin gerçek ruh halini yansıtıyor. Hepimiz mücadele de birer Deniz olacağız. Buradan bir kere daha haykırıyoruz ne HDP’yi, ne de bu ülkenin devrimci-demokrat-yurtsever güçlerini bitiremezsiniz! Yıldıramazsınız! Biz Kazanacağız!” sözleriyle faşizme karşı mücadele de kararlılık vurgusuyla sona erdi.
Eylemde sık sık ” Deniz Poyraz Ölümsüzdür, Faşizme karşı omuz omuza, yaşasın devrimci mücadelemiz” sloganları atıldı.
BMG/ADANA