“Birleşelim, genel grev genel direnişi örgütleyelim”

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, Birleşik İşçi Kurultayı, Dev Tekstil, Ekmek ve Onur, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Ege İşçi Birliği, Kaldıraç, Köz, Partizan, Sosyalist Kadın Hareketi ve Toplumsal Özgürlük Partisi, İzmir’de Bornova Cumhuriyet Meydanı’nda “İşçi emekçi buluşması” düzenledi. Yoğun yağmurun altında gerçekleştirilen buluşmada, insanca yaşanacak asgari ücret talebi dile getirildi.

Ortak açıklamayı yapan Çınar Altan, yağma, rant, talan ve savaş ekonomisi üzerine kurulu bir düzende yaşadıklarının altını çizerek şunları söyledi: “Bu düzen muazzam bir ekonomik çöküşün yaşandığı; açlığın, yoksulluğun, güvencesiz çalışmaya bağlı emek sömürüsünün zirve yaptığı, sosyal çelişkilerin giderek daha fazla derinleştiği bir ekonomik ve politik krizde ifadesini buluyor. Neredeyse otomatiğe bağlanmış zam ve vergiler, geçinemediği için, borçlarını ödeyemediği için intihar eden emekçiler, buna karşılık ‘porsiyonları küçültün’, ‘evlerinizi daha az ısıtın’, ‘soğan ekmek yiyin’ gibi akıl verenler yaşadığımız tablonun bir kısmını resmediyor.”

Çınar Altan, çile doldurur gibi yaşamayı kaderleri olarak görmelerini isteyenlere karşı işçi ve emekçilerin öfkesinin arttığını vurguladı, “Milyonlarca emekçinin bu haklı öfkesinin her türlü baskı, tehdit, maniplasyon ve şiddete karşı örgütlü bir mücadeleye dönüşmesi ise yönetenlerin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. İşte, ekonomik ve politik krizin giderek daha fazla keskinleştiği bu dönemde, biz işçi ve emekçilerin yaşamlarını derinden etkileyen asgari ücret ve bütçe görüşmeleri sürecinden geçiyoruz” diye konuştu.

“İnsanca ve onurlu bir yaşam için yan yana geldik”
Asgari ücreti, iktidar ve işçiden kopmuş sendika ağalarının kararına bırakmamak gerektiğini vurgulayan Çınar Altan, insanca ve onurlu bir yaşam talebini mücadele ile gerçek kılmak için yan yana geldiklerini belirtti. Çınar Altan, taleplerini sıraladı:

♦ İnsanca, yaşanabilir, vergiden muaf asgari ücret,
♦ Dolaylı vergilerin kaldırıldığı ve artan oranlı vergi uygulamasına geçilmesi,
♦ Sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması,
♦ Kod-29’un kaldırılması,
♦ Herkesin iş ve gelir güvencesinin garanti altına alınması.,
♦ Sermayeye değil emeğe bütçe ayrılması,
♦ KHK’lı ihraçların geri alınması,
♦ Parasız eğitim, parasız sağlık.

“Birleşelim, genel grev genel direnişi örgütleyelim”
Taleplerin kendiliğinden gerçekleşmeyeceğini belirtti, “Ne patronlar ne de onların çıkarları uğruna işçi ve emekçileri siyasi zor ile terbiye etmeye çalışan iktidar, bize kendi rızası ile haklarımız ve emeğimizin karşılığını vermeyecekler. İşte bu yüzden, işçi ve emekçiler olarak hakkımız olanı almak için mücadele etmeli, üretimden gelen gücümüzü kullanarak genel grev genel direnişe yönelmeli, işçi ve emekçilerin parçalı mücadelesini birleşik bir mücadeleye dönüştürmemiz gerektiğini bugün bir kez daha buradan ifade ediyoruz” diye konuştu.

“Vazgeçmiyoruz, mücadele edeceğiz” 
Basın açıklamasının ardından söz alan market işçisi İpek Karanfil, vazgeçmeyeceklerini market işçileri olarak mücadele etmeye ve işçilerle birlikte savaşmaya devam edeceklerini vurguladı.

Motokurye olan Emre Özüm de çalışırken yaşadıkları sorunları anlattı. Özüm, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” dedi.

Açıklamada söz alan diğer işçiler de mücadelenin önemine vurgu yaptı. Kurtuluşları için tek yolun sosyalizm olduğunun altını çizdi.
Buluşmada, sık sık “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Krize, açlığa karşı tek yol devrim”, “Krizin faturası patronlara”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı. İşçi emekçi buluşması halaylarla son buldu.