Adalet Nöbeti’ndeki anne: Tek başıma da kalsam eylemi sürdüreceğim

VAN – Van F Tipi Cezaevi’nde Covid-19’a yakalanan ve durumları ağır olan tutsakların yakınlarından “Adalet Nöbeti” sürdürücüsü Aslıhan Timur yetkililerin duyarsızlığına karşı, “Biz bunu kabul etmiyoruz. Artık yeter” sözleriyle tepki göstererek, “Tutuklansam da, katledilsem de eylemimi sürdüreceğim” dedi.

Cezaevlerinde hak ihlallerin artarak devam ederken, hasta tutsakların durumu da giderek ağırlaşıyor. Hak ihlallerinin yaşandığı cezaevlerinin başında da bölge cezaevleri geliyor. Yaşamsal ihtiyaçları başta olmak üzere, sağlık ve hijyen malzemelerine ulaşılamayan cezaevlerinde Kovid-19 vakalarında da son zamanlarda artışlar yaşanıyor.

Covid-19’a yakalanan tutsaklara sadece ağrı kesici veriliyor

Van F Tipi Cezaevi’nde geçtiğimiz günlerde iddialara göre aynı kampüs cezaevinde bulunan açık cezaevinde Covid-19 vakalarının arttığı ve burada yenilen yemeklerin aynı çalışanlar tarafından F Tipi, Yüksek Güvenlikli ve T Tipi Cezaevi’ndeki tutsaklara da verilmesi nedeniyle oralarda da salgın vakalarının görüldüğü belirtildi. F Tipi Cezaevi’nde en son 5 tutsağın Covid-19’a yakalandığı ve mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik gibi belirtilerin yaşandığı ancak buna rağmen cezaevi idaresi tarafından sadece ağrı kesici antibiyotik verildiği öğrenildi.

Hastaneye sevk edilmiyorlar

Van’da hasta tutsaklar ile infazı yakılan tutsakların bırakılması için başlatılan Adalet Nöbeti’nde yer alan Aslıhan Timur, 7 yıldır cezaevinde olan oğlu Botan Timur’un haftalık telefon görüşmesinde ailesine Covid-19’a yakalandığı bilgisini paylaşmıştı. Oğlunun yüksek ateş, kusma ve halsizlik belirtileri sonrası hastaneye sevk edildiğini söyleyen Aslıhan, konuya ilişkin konuştu.

‘Oğlumu görmem engelleniyor’

Yaklaşık 7 yıldır cezaevinde bulunan oğlunu disiplin cezaları gerekçesiyle yaklaşık 6 aydır göremediğini kaydeden Aslıhan, “Oğlumu görmem engelleniyor. Sadece telefonla on dakika konuşabildiğim oğlum ağır tecrit koşulları altında yaşam mücadelesi veriyor. Yaşanan ihlallerden kaynaklı tutsak yakınları olarak 9 aydır Adalet Nöbeti’ndeyiz. Uzun bir süre Van Barosu binasında devam eden eylemimiz bu kez de Van Cezaevi Kampüsü, Adli Tıp Kurumu (ATK) ve Adliye önünde devam ediyor” ifadelerini kullandı.

‘Tutsakları bir an önce serbest bırakın!’

Adalet çağrılarına karşı yetkililerin üç maymunu oynadığına işaret eden Aslıhan, “Bizler cezaevlerinde tabutlar çıkmasın diye mücadele ediyoruz. Ama tüm çağrılarımıza duyarsız kalan Adalet Bakanı, Cumhurbaşkanı, iktidar daha çok çatışma ve savaş politikalarını sürdürerek yanıt veriyor. Cezaevlerinde çocuklarımızın ‘intihar’ ettiğini söylüyorlar. Ama biz biliyoruz ki sadece haklı taleplerle cezaevine giren on binlerce yurttaşlarımızdan tek bir kişi yaşamına kendi rızasıyla asla son vermez. Çocuklarımız öldürülüyor. Yaşamını yitiren tüm tutsakların ölümü şüphelidir. Sorumlularca yanıtlanmayan onlarca soru var. Biz bunu kabul etmiyoruz. Artık yeter. Çocuklarımız neden tedavi edilmiyor? Neden hastaneye götürmüyorsunuz? Çocuklarımızı serbest bırakın. Hasta tutsakları bir an önce serbest bırakın” çağrısında bulundu.

‘Barış sağlanıncaya kadar eylemimizi sürdüreceğiz’

“Tutuklansam da, katledilsem de eylemimi sürdüreceğim” diyen Aslıhan, “Cezaevleri kapısında, hastane önünde, adliye önündeki eylemimizi sürdürüyoruz. Tek başıma da kalsam bu eylemi sürdüreceğim. Tek amacımız ülkeye bir barışın getirilmesidir. Çatışmanın son bulmasıdır. Siyasi tutsakların bir an önce serbest bırakılmasıdır. Adalet sağlanıncaya dek eylemimi sürdüreceğim” ifadelerini kullandı.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir